ohridski maraton

Спорт

Аргентинецот Матијас Хернандес победи на 35. Охридски пливачки маратон

А1он
Аргентинскиот пливач Матијас Дијас Хернандес победник на 35. Охридски пливачки маратон што денес се одржа во водите на Охридското Езеро. Тој патеката „Климе Савин“ од
Македонија

И покрај хаосот со организацијата, пливачи прифаќаат учество на маратонот во Охрид

Кристијан Ландов
Се прават напори да се обезбедат што повеќе учесници на Охридскиот пливачки маратон. Општина Охрид испраќа покани, најверојатно ќе има околу 20 пливачи, а се
Македонија

Пливачи со години не добивале награди од охридскиот маратон, Пецаков им пратил покани и чека одговори

Кристијан Ландов
Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд, обзнани градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков. Тој посочи дека им испратиле
Македонија

Општина Охрид ќе го организира пливачкиот маратон, за да не дозволи да пропадне овогодинешното издание

Кристијан Ландов
Градоначалникот Кирил Пецаков донесе одлука Општина Охрид да го организира овогодинешното издание на Охридскиот пливачки маратон. Ова дојде по координативниот состанок кој беше одржан утрово.
Македонија

Граѓаните се организираат за да го спасат охридскиот маратон: Брука за федерацијата и државата е да не се одржи

Кристијан Ландов
Пливачи, спортски работници, локалната власт но и жители на Охрид изразија револт поради откажувањето на Охридскиот пливачки маратон. Покровителот на маратонот, претседателот Стево Пендаровски и
Спорт

Пецаков: Несериозно е да се остави Националната пливачка федерација со блокирана сметка

А1он
Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков изрази жалење поради информацијата дека оваа година нема да се одржи Охридскиот пливачки маратон, кој е под покровителство на Претседателот
Спорт

Француска доминација на Охридскиот пливачки маратон

А1он
Француските натпреварувачи Рејмонд Аксел и Ошан Касињол се победници на денешниот јубилеен 50-ти Охридски пливачки маратон од серијата Ултра пливачки маратони на Светската пливачка федерација
Спорт

На Охридското Езеро се одржува Меѓународниот пливачки маратон на ФИНА

А1он
Во водите на Охридското Езеро денеска се одржува јубилејниот 50. Охридски пливачки маратон, прва од четирите трки на распоредот на серијата Ултра пливачки маратони на
Спорт

Охрид и Охридското Езеро ќе бидат домаќини на две големи пливачки манифестации од светски ранг

А1он
Претстојната летна сезона Охрид и Охридското Езеро ќе бидат домаќини на две големи пливачки манифестации од светски ранг во организација со Светската пливачка федерација (ФИНА).
Спорт

Одложен годинешниот Илинденски мал пливачки маратон во Охрид

А1он
Поради ситуацијата со коронавирусот и зголеминиот број туристи во Охрид, организаторите решија да го одложат 41. Илинденскиот мал пливачки маратон. Според последните информации, маратонот нема