Пливачи со години не добивале награди од охридскиот маратон, Пецаков им пратил покани и чека одговори

Од:

Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд, обзнани градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков. Тој посочи дека им испратиле покани, а тие прашале дали ќе им биде исплатена награда. Пецаков кажа дека е разговарано со спонзори и со Агенцијата за млади и спорт, со цел, да се обезбедат пари. Според него, случувањата во пливачката федерација покажуваат дека таа е несериозна и додаде: „Тоа се смешки живи, за тоа што се случувало години наназад“.

dobivaj vesti na viber

„Начинот на раководење со маратонот го гледаме и со посетеноста и како од година во година се уништува. Како локална самоуправа мора да ги разгледаме сите опции. За оваа година ќе направиме се што е во наша моќ, за да успееме да го организираме Охридскиот маратон. Ја повикуваме и државата. Веќе разговаравме со Агенцијата за млади и спорт. Да видиме како и тие ќе учествуваат во оваа приказна. Општина Охрид мора да ги преземе одговорностите како главен организатор. Ние ќе го поканиме да биде покровител претседателот на Македонија, но главната организација ќе гледаме да го преземеме ние, со охридските клубови“, кажа Пецаков.

Пецаков е дециден дека нема да дозволи да нема награден фонд за пливачите.

„Како градоначалник не можам да сфатам како се доведуваме да останеме без маратон односно да поминеме со штуро соопштение од страна на претседателот на Македонија. Што правеле до сега? За да поканите пливачи на маратонот треба месец дена, а сега се ставаме во една временско крајна зона, кога не знаеме колку позитивни одговори ќе добиеме. Испратени се поканите. Добиваме одговори, а најбитно прашање е дали ќе има награден фонд, а зошто, затоа што две или три години не им е исплатен тој награден фонд“, додаде Пецаков.

Би можело да ве интересира

Аргентинецот Матијас Хернандес победи на 35. Охридски пливачки маратон

Уапсен крадец од Охрид

Уапсена охриѓанка барана со потерница, осуденa за тешка кражба

Горан Наумовски

И покрај хаосот со организацијата, пливачи прифаќаат учество на маратонот во Охрид

Кристијан Ландов

Општина Охрид ќе го организира пливачкиот маратон, за да не дозволи да пропадне овогодинешното издание

Кристијан Ландов

Граѓаните се организираат за да го спасат охридскиот маратон: Брука за федерацијата и државата е да не се одржи

Кристијан Ландов