ohrid

Македонија

Запленети 13.203 петарди во Охрид

А1он
Од Министерството за внатрешни работи информираат дека биле запленети 13.203 петарди во охридска продавница. „СВР Охрид поднесе кривична пријава против И.Ш.(47) од Охрид, поради постоење
Македонија

Бочварски: Со анексот само се продолжува рокот за изградба на автопатот Кичево – Охрид, нема дополнителни трошоци

А1он
Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски се надева дека во најскоро време Собранието ќе ја усвои владината одлука за анекс-договорот за изградба на автопатот
Македонија

Во Охрид се промовира проектот „Една точка за услуги“

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација (МИОА), Јетон Шаќири заедно со градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески учествуваа на официјалното отворање на центарот за јавни услуги
Македонија

ВИДЕО: Охридските угостителски објекти останаа полупразни по новите ковид мерки

Кристијан Ландов
Охридските угостители останаа со полупразни тераси, враќајќи ги гостите кои немаат сертификати за примена вакцина или доказ за прележан коронавирус. Гостите кои ќе седеа, од
Македонија

Влада: До крај на 2023 треба да завршат работите на автопатот Кичево – Охрид

А1он
Владата на денешната седница усвоила Информација со која се утврдува дека 31. 12. 2023 година е рокот за завршување на работите за изградба на автопатот,
Македонија

Пешак загина во сообраќајка на стариот пат Охрид – Струга

А1он
Пешак почина по удар од камион вечерва на регионалниот пат Охрид – Струга, кај местото Оровничка плажа. Информцијата ја потврди портпаролот на СВР Охрид Стефан
Македонија

Со графити нагрдена спомен-плочата пред паметникот посветен на жртвите во бродската несреќа на Охридското Езеро

А1он
Непознати сторители со испишани графити ја нагрдиле спомен плочата поставена пред паметникот на бугарските туристи кои трагично настрадаа во бродската несреќа на Охридското Езеро. На
Македонија

Охридските угостители бараат адаптација на најновите анти-ковид мерки

А1он
Адаптација на пакетот мерки што ги определи Владата за работењето на угостителските објекти. Тоа е барањето што до властите ќе го достави Општина Охрид по
Македонија

Македонија и Албанија до 1 февруари треба да достават извештај за напредокот во заштитата на Охридскиот регион

А1он
Северна Македонија и Албанија како држави што управуваат со Охридскиот регион како светско културно-историско и природно богатство ќе мора до 1 февруари наредната година до
Видео Македонија

ВИДЕО: Охридските угостителите бараат капар од две до четири илјади денари за да се фати маса

Искра Манојлоска
Туристите и овој викенд го запоседнаа охридското крајбрежје, на плажите буквално не може да се најде слободно место за пешкир или лежалка. Големата побарувачка на