ohrid

Економија

Музичарите од Охрид со протест бараа протокол што би им овозможил да работат

А1он
Членовите на Здружението на музичари од Охрид „Охридски музички еснаф“ денеска одржаа протест барајќи од надлежните да изнајдат начин што ќе им доволи на музичарите
Култура

Охридско лето се предомисли, Жељко Јоксимовиќ нема да има концерт

Ана Василевска
Концертот на српскиот пејач Жељко Јоксимовќ кој беше предвиден во програмата за Охридско лето, продолжува да ја бранува јавноста. Откако концертот наиде на бројни критики,
Македонија

(ВИДЕО) Шекеринска: Повторно во функција Колекторот за заштита на Охридското Езеро

А1он
Колекторот за заштита на Охридското Езеро од денеска повторно е ставен во функција. Санацијата отпочната во декември минатата година е целосно завршена, со средства обезбедени
Македонија

Уставен не дозволи УЈП и Пазарен инспекторат да ги затворат објектите кои работат со истечена концесија на плажите

Уставниот суд донесе решение со кое Управата за јавни приходи и Државниот пазарен инспекторат нема да можат врз база на Уредбата од Владата да ги
Видео Македонија

ВИДЕО: Се урива хотел на брегот од Охридското Езеро

Кристијан Ландов
Во Охрид продолжува акцијата за отстранување на дивоградбите кои се на крајбрежниот појас на Охридското Езеро. Интензивно, од утрово, со градежна механизација се урива хотел,
Македонија

Тело на средовечен маж пронајдено во Охридското езеро

А1он
Безживотно тело на средовечен маж попладнево е пронајдено во водите на Охридското Езеро во близина на брегот, соопшти полицијата. Случајни минувачи кои го забележале телото
Македонија

Жбогар до охриѓани: Вашите предци не ви ги оставија Охрид и Охридското Езеро за да ги уништите

Кристијан Ландов
Амбасадорот на Европската Унија Самуел Жбогар му даде поддршка на градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски во справувањето со дивоградбите во Охрид. Тој упати и апел
Македонија

Охридскиот градоначалник бара поддршка: Да прифатиме дека дивоградби на крајбрежјето повеќе ќе нема

Кристијан Ландов
Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник после мене, вели првиот човек на
Македонија

Шекеринска: Правилата мора да се почитуваат, општина Охрид има силни аргументи против дивоградбата во Лагадин

А1он
Ако не почитувате правила на Охридското езеро, кое е заштитено од УНЕСКО, може да замислите што ќе се случи со другите општини, рече носителката на
Македонија

Шекеринска од Охрид: Поддршка за градоначалникот на Охрид во справување со езерската мафија

А1он
Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, која е во работна посета на Охрид денес преку својата страница на социјалната мрежа Фејсбук, изрази директна и недвосмислена