ohrid

Македонија

Бабовски: Пријавено труење со храна во детско одморалиште во Охрид

Орце Костов
Во детско одморалиште во Охрид пријавено труење со храна, информира директорот на Агенција за храна и ветеринарство Николче Бабовски. – Уништена е повеќе од 200
Македонија

Илија Спасески има воспаление на вените, Судот одби да му го врати пасошот за да се лекува во странство

Орце Костов
Судскиот процец против охриѓанецот Илија Спасески, обвинет за тепањето на сограѓанинот Христијан Пендиков, се одложи по вторпат откако тој не се појави на рочиштето во
Македонија

Пендиков во Судот во Охрид ќе ја раскаже својата верзија за претепувањето, а исказ ќе дадат и лекари од Брзата помош

Орце Костов
Денеска во судот во Охрид ќе продолжи случајот против Илија Спасески, обвинет за претепувањето на Христијан Пендиков кој треба да го даде првиот исказ во
Македонија

За два месеца на Охридското Езеро одземени 126 рибарски мрежи со 219 парчиња улов, приведени две лица

Орце Костов
Во текот на мај и јуни 2023 година, Полициската станица за граничен надзор „Охридско Езеро“ при Регионален центар за гранични работи „Запад“, самостојно, но и
Македонија

Дали и колку Охрид е навистина скап за туристите, а и за нас

А1он
Речиси секоја сезона охридските угостители се мета на незадоволни гости кои на социјалните мрежи објавуваат фотографии од фискални сметки со високи цени за наплатени услуги
Македонија

(ВИДЕО) Силно невреме со град го зафати Охридскиот регион

А1он
Силно невреме проследено со интензивни врнежи од дожд и град околу пладне го зафатија Охрид и околината. На моменти, градот беше со големина на орев,
Македонија

(ВИДЕО) Туроператорите и Пецаков бараат да се затвори влезот на Охрид од септември: Се сомневаат дека автопатот ќе се заврши за 45 дена

Орце Костов
Пренасочувањето на сообраќајот од Охрид кон Струга по стариот пат поради извршување на градежни работи на автопатот во изградба, како и целосното затворање на влезот
Македонија

Докторка кардиолог деградирана на пониско работно место бидејќи си ги барала парите што болницата и ги должи

Специјалистката по интервентна кардиологија, докторката Виолета Мојсовска од кардиолошката болница во Охрид била прераспределена на друго работно место несоодветно за нејзината специјализација еден ден откако
Македонија

Пецаков: На почеток на туристичка сезона 45 дена го затворате влезот на Охрид, Министерство за транспорт – Нејасни се реакциите на градоначалникот

А1он
„Ова на Охрид шо му го прајте немат смисла… Ниту идеја, ниту желба уш помалце реализација… 7 години не помрдна „автопатов“ сега на почеток на
Македонија

(ВИДЕО) Нови снимки од студентите во Охрид: Ги симнуваат лустерите и пијат од нив, фрлаат прозорци од апартманот

А1он
Беше вистински „крш и лом“. Сите дојдовме таму да се опуштиме, а некои малку ја поминаа границата, рече студент кој учествуваше на Дифовијадата во Македонија,