ohrid

Македонија

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

А1он
Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет. Да ги почитуваме мерките за заштита од Ковид-19, да го зачуваме нашето здравје, но и здравјето
Македонија

Туристите немилосрдни со Охрид, уринираат во парковите и фрлаат ѓубре во езерото

Искра Манојлоска
Уринирање по паркови, паркирани возила во сите тревнати површини, ѓубре насекаде. По езерото пливаат шишиња и конзерви. Наредени стотици малди по плажи и по кеј
Македонија

Изминатата седмица во Охрид и Дебар по 16, во Струга 48 потврдени случаи на Ковид-19

А1он
Седмичниот билтен на Центарот за јавно здравје од Охрид што ги опфаќа општините Охрид, Дебрца, Струга, Вевчани, Дебар и Центар Жупа покажува дека во периодот
Македонија

ВИДЕО: Колони возила и натаму се упатуваат кон Охрид, градот колабира

Колони возила од утрово се упатуваат кон Охрид, а поради гужвите се движат споро, додека, сообраќајот на моменти е и целосно закочен. Колапсот на градот
Македонија

Охрид преполн со гости, неизвесни ефектите во туризмот, но и врз колективното здравје

А1он
Оваа туристичка сезона за Охрид и туристичките населби на крајбрежјето на Охридското Езеро ќе биде најнеобичната забележана последните неколку децении. Во шпицот на сезоната карактеристичен
Македонија

Охрид уништен од примитивизмот на домашните туристи

Искра Манојлоска
Најголемиот туристички центар во Македонија, Охрид, викендов преплавен од сметот кој зад себе го оставаат туристите. Поради пандемијата со Ковид-19, домашните туристи ова лето се
Македонија

ВИДЕО: Туристи во Охрид без маски, со преполно комбе одат на плажа

Искра Манојлоска
Охридски превозник и покрај владината уредба за користење на половина од капацитетите на возилата, овој продолжен викенд вози со полн капацитет. На социјалните мрежи, се
Македонија

Во Охрид се коле курбан на среде улица, полицијата немоќна

А1он
Вознемирувачки фотографии од колење добиток во присуство на група луѓе во Охрид се објавени попладнево на социјалните мрежи. На сликите од охридска улица во близина
Македонија

Вечерва инспекторите влегуваат во „Градиште“, ќе казнуваат за хаосот од претходните денови

А1он
На трите плажи „Градиште“ не се почитувала дистанцата од два метри како мерка за заштита од коронавирусот, но пазарните инспектори немаат казнето ниту една од