ohrid

Македонија

Ниту една плажа во Охрид не плаќа надоместок за користење

Од 25 плажи на охридското крајбрежје, кои веќе ја почнаа летната сезона и пречекуваат туристи, ниту едно физичко или правно лице не плаќа за нивно
Македонија

Кривични пријави за 22 угостители во туристичките места, не ги почитувале протоколите и примале гости

А1он
Раководителката на Инспекциски надзор, Мери Проја Продановска, денес во Охрид ги соопшти наодите на инспекциските служби при зајакнатите контроли на угостителските и сместувачките капацитети за
Македонија

Денесовски: Од страна на полицаец бев удрен со метална палка и ми беше скршен телефонот

А1он
Сопственикот на порталот „Охрид скај“, Сашо Денесовски ја побива верзијата на полицијата која во дневниот билтен објави дека тој неовластено снимал и омаловажувал полицајци. Тој
Македонија

Приведен сопственик на портал од Охрид за омаловажување на полицајци, кој потоа ги пријавил дека го повредиле

А1он
Вчера попладнето полицијата го привела сопственикикот на порталот „Охрид скај“, Сашо Денесовски и го сомничи дека неовластено снимал и омаловажувал полицајци кои извршувале работни задачи
Македонија

Илјадници скопјани рашетани низ градот, охриѓани во карантин бидејќи се плашат дека заразата стигна

Кристијан Ландов
Голем метеж низ охридската чаршија, маркетите, кејот, кафулињата. Речиси насекаде, освен жителите кои велат дека излегуваат да завршат неодложни обврски, има и дојденци кои за
Македонија

Кон Маврово, Струга и Охрид попладнево се упатиле околу 10.000 возила

А1он
На магистралните правци на гостиварското подрачје забележителен е зголемен интензитет на сообраќајот. Поголемиот број автомобили одат кон југот од земјава. На последната наплатна рампа од
Видео Македонија

ВИДЕО: Карантин има, луѓе нема – километарски колони на излезите од Скопје

Долгиот полициски час ги натера скопјани да го напуштат градот и зад себе ја оставија дилемата за оправданоста од ваквиот карантин кога никој не остана
Македонија

Од денеска во сила сезонските цени за наплата на паркирањето возила во Охрид

А1он
Јавното претпријатие „Билјанини извори“ што стопанисува со јавните паркиралишта во Охрид од денеска започна со наплата за паркирање возила во градот согласно со ценовникот предвиден
Македонија

Скопјани во карантин во охридски хотел бегале од собите и недолично се однесувале

А1он
СВР Охрид поднесе десет кривични пријави против лица од повеќе места од земјава осомничени за кривични дела „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.
Македонија

Во Охридско-преспанскиот регион утринава нестабилно со пороен дожд и грмежи

А1он
Нестабилно со пороен дожд и грмежи утринава е во Охридско-преспанскиот регион и во југоисточните делови од земјава. Според информациите на Управата за хидрометеоролошки работи, најмногу