divogradba

Видео Македонија

(ВИДЕО) Ѓорѓиевски за уривањето на дивоградбата на Водно: И да е мој родител, толеранција нема да има

Дивоградбата на Водно под Марково Крувче ќе биде урната, уверува градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски. Општинскиот градежен инспектор го известил сопственикот, а освен
Видео Македонија

ВИДЕО: Меѓу двата изборни круга на Водно се издигна објект, Кисела Вода проверува дали е дивоградба  

Маја Илиевска-Пачемска
Објект на Водно, под Марково Крувче, веќе неколку недели е центарот на вниманието на жителите на Кисела Вода за кој се сомневаат дека е дивоградба.
Македонија

Скопјанец изградил 50-метарска ограда на државен имот во Струга, доби кривична пријава

А1он
Градежен инвеститор од Скопје доби кривична пријава откако изградил ѕид долг 50 метри на струшката улица „Туристичка“, соопшти полицијата. „ОВР Струга поднесе кривична пријава против
Македонија

20-годишен газда од Виница „на диво“ градел хала во градот

А1он
20-годишен управител на фирма од Виница почнал да гради нов објект во градот, без да поседува дозвола за градба, соопшти полицијата. „ОВР Виница поднесе кривична
Македонија

Дебранец бесправно изградил базени покрај Дебарското езеро, доби кривична пријава

А1он
Дебарското одделение за внатрешни работи поднесе кривична пријава против жител на градот кој узурпирал земјиште во државна сопственост покрај брегот на Дебарско Езеро и на
Македонија

Тетовец доби кривична пријава, градел викендичка на државно земјиште кај Попова Шапка

А1он
СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Р.(43) од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „узурпација на недвижности“ и „бесправно градење“. „Во
Македонија

Конструкција за покрив се мести за урнaтото кафуле пред „Мавровка“, Алити нема да тужи за уривањето

Маја Илиевска-Пачемска
За уриваното кафуле пред „Мавровка“ се местат метални столбови за покривна конструкција. По неколкумина работници речиси секојдневно се на градилиштето. Сопственикот Мевљудин Алити за „А1он“
Македонија

Поднесен обвинителен акт против инвеститорот во случајот „Мавровка”

А1он
Скопското обвинителство денеска поднесе до Кривичен суд Скопје обвинител акт за случајот на „Мавровка” во кој инвеститорот бесправно градеше објект од тврда градба кој потоа
Македонија

Градоначалникот на Чаир подготвен повторно да се урива ако пред „Мавровка“ не се изгради објект од метална конструкција

Маја Илиевска-Пачемска
Доколку сопственикот на кафулето „Фонтана“ пред деловно-трговскиот центар „Мавровка“ повторно излезе од габарит и изгради нешто што не му е дозволено, градоначалникот на Чаир, Висар
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Кривичната пријава за дивоградбата кај Мавровка е обичен популизам

А1он
ВМРО-ДПМНЕ денеска реагираше на веста дека МВР поднело кривична пријава против едно лице за изградбата на дивоградбата кај Мавровка, нарекувајќи го потегот „чист популизам“. Еве