divogradba

Македонија

Скопјанец изградил 50-метарска ограда на државен имот во Струга, доби кривична пријава

А1он
Градежен инвеститор од Скопје доби кривична пријава откако изградил ѕид долг 50 метри на струшката улица „Туристичка“, соопшти полицијата. „ОВР Струга поднесе кривична пријава против
Македонија

20-годишен газда од Виница „на диво“ градел хала во градот

А1он
20-годишен управител на фирма од Виница почнал да гради нов објект во градот, без да поседува дозвола за градба, соопшти полицијата. „ОВР Виница поднесе кривична
Македонија

Дебранец бесправно изградил базени покрај Дебарското езеро, доби кривична пријава

А1он
Дебарското одделение за внатрешни работи поднесе кривична пријава против жител на градот кој узурпирал земјиште во државна сопственост покрај брегот на Дебарско Езеро и на
Македонија

Тетовец доби кривична пријава, градел викендичка на државно земјиште кај Попова Шапка

А1он
СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Р.(43) од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „узурпација на недвижности“ и „бесправно градење“. „Во
Македонија

Конструкција за покрив се мести за урнaтото кафуле пред „Мавровка“, Алити нема да тужи за уривањето

Маја Илиевска-Пачемска
За уриваното кафуле пред „Мавровка“ се местат метални столбови за покривна конструкција. По неколкумина работници речиси секојдневно се на градилиштето. Сопственикот Мевљудин Алити за „А1он“
Македонија

Поднесен обвинителен акт против инвеститорот во случајот „Мавровка”

А1он
Скопското обвинителство денеска поднесе до Кривичен суд Скопје обвинител акт за случајот на „Мавровка” во кој инвеститорот бесправно градеше објект од тврда градба кој потоа
Македонија

Градоначалникот на Чаир подготвен повторно да се урива ако пред „Мавровка“ не се изгради објект од метална конструкција

Маја Илиевска-Пачемска
Доколку сопственикот на кафулето „Фонтана“ пред деловно-трговскиот центар „Мавровка“ повторно излезе од габарит и изгради нешто што не му е дозволено, градоначалникот на Чаир, Висар
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Кривичната пријава за дивоградбата кај Мавровка е обичен популизам

А1он
ВМРО-ДПМНЕ денеска реагираше на веста дека МВР поднело кривична пријава против едно лице за изградбата на дивоградбата кај Мавровка, нарекувајќи го потегот „чист популизам“. Еве
Македонија

Полицијата истражила, па испратила акт со наодите за дивоградбата кај „Мавровка“ до Обвинителството

А1он
Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за  економски и компјутерски криминал при Бирото за јавна безбедност, изминатиов период применувајќи ги неопходните мерки и активности
Македонија

МВР „презема мерки и активности“ околу дивоградбата кај „Мавровка“, но сè уште не открива кој гради

А1он
МВР денеска соопшти дека единицата за економски и компјутерски криминал – СВР Скопје „постапува за нелегални градежни активности во реонот на трговскиот центар Мавровка и