Истражувања

Истражувања Македонија

(ВИДЕО) Граѓаните се охрабрија: Извршителката ме натера да си ја откупам куќата, еднаш од банката, еднаш од соседот

Орце Костов
Сведоштвото на Споменка Цубалеска која се обиде да си го одземе животот поради извршителка, охрабри уште неколку граѓани да го кренат гласот против самоволието на
Истражувања Македонија

(ВИДЕО) Се раздвоија во бизнисот, ама… кумот не се дели од премиерот и тие што делат државна помош

Петар Клинчарски
Кумот на премиерот, Горан Паунов, со „силни и одлучни“ аплаузи дојде да го поддржи Ковачевски, кој вчеравечер, во улога на претседател на социјалдемократите, одржа говор
Истражувања

(ВИДЕО) Без партиски врски, студентот добива само смрдлив тоалет и руинирана бања – Какви се условите во студентските домови

Орце Костов
На една страна смрдливи тоалети, искршени врати и лош мирис, а на друга страна топлина, хигиена и нов мебел. Првиот впечаток кој екипата на „А1он“
Истражувања Македонија

(ВИДЕО) Надоместоци тешки 125 000 евра за блиски луѓе и сопартијци на екс министерот Горан Милевски

Петар Клинчарски
Над 125 илјади евра тежат надоместоците за само пет блиски лица и сопартијци кои екс министерот Горан Милевски ги ангажирал во негово време во Министерството
Видео Истражувања Македонија

(ВИДЕО) „А1он“ открива – премиерот Ковачевски не пријавил сопствеништво во здружение кое поседува компанија

Петар Клинчарски
„За информации за активностите коишто сум ги имал во животот можете да отидете на мојот профил на ‘Линктин’ и точно ќе видите каде сум работел,
Истражувања

(ВИДЕО) „Ден на дрвото“ – проект без ефект: За голи ридови, маркетинг и спотови потрошени 14 милиони евра

Орце Костов
Она што многумина го зборуваа за време на акцијата „Ден на Дрвото“ дека државата троши милионски суми за рекламирање и одржување на проекти без никаков
Истражувања Македонија

ВИДЕО: Антикорупциска ќе ја истражува можната трговија со влијание со државната помош за кумот на Ковачевски

Петар Клинчарски
Антикорупциска не гледа основ за утврдување судир на интереси за доделената државна помош на компанијата „Пиксел гроуп“ во која Ковачевски беше косопственик со неговиот кум
Истражувања Македонија

ВИДЕО: Кривична пријава против кумот на Ковачевски – осомничен за лажно спроведен надзор за улично осветлување во Гази Баба

Кумот и екс бизнис партнер на премиерот Ковачевски, Горан Паунов е осомничен за лажно спроведен надзор за изградба на нови линии и одржување и реконструкција
Истражувања Македонија

Обвинителството над две години истражува за сметководителката која со допишување нули извлекувала пари од ФФМ

Повеќе од две години трае истрагата што ја води обвинителката Валентина Бислимовска за проневерата во ФФМ направена од сметководителката која со допишување нули извлекувала пари
Видео Истражувања Македонија

(ВИДЕО) Два милиони евра во тендери и државна помош за кумот на премиерот – на повидок и субвенции за новата компанија за панели

Петар Клинчарски
Договори за финансиска поддршка од Владата, проекти добиени преку Фондот за иновации како и новоформирана компанија за производство на соларни панели, која од неодамна е