ahmeti

Македонија

Мицкоски му одговори на Ахмети: Басни за 2001-ва кажувај му на Ковачевски кој дезертираше, ја па мислев со нова фабрика ќе се пофалиш

А1он
Басни за 2001-ва Али Ахмети да му раскажува на Ковачевски, напиша на социјалните мрежи, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски споделувајќи фотографија на која е облечен
Македонија

Ахмети: Лажни вести се дека пратеници од ДУИ ќе го зголемат мнозинството на Мицкоски

А1он
Не сме загрижени за ситуацијата со опозицијата. За нас се приоритет државните, а не партиските интереси – да го решиме проблемот со Бугарија, да функционира
Македонија

Заев и Ахмети на „одличен состанок“ договорија заеднички настап на СДСМ и ДУИ на локалните избори

А1он
„Имав одличен состанок со коалицискиот партнер и претседател на ДУИ, Али Ахмети. Се договоривме дека СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на претстојните локални избори“,
Македонија

Заев вели дека не се договарале со Ахмети да ги сменат државните симболи

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека со лидерот на ДУИ Али Ахмети не разговарале за државните симболи, или поконкретно за промена на химната на државата.
Македонија

Не се разговара за промена на знамето, грбот или химната, велат од Владата по изјавата на Ахмети

А1он
Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб или химна на државата, брифираат
Македонија

Не сме далеку од договорот со Софија, му кажа Ахмети на евроамбасадорот Гир

А1он
Политичките случувања во земјата и регионот, тековните процеси што се случуваат во нашата земја, структурните реформи, како и напредокот кон отворање на преговорите за членство
Македонија

Ахмети: Во ДУИ нема раздор, Собранието функционира, а мнозинството е стабилно

А1он
Лидерот на ДУИ Али Ахмети тврди дека нема раздор во партијата и дека парламентарното мнозинство е стабилно и покрај тоа што пред два дена досегашниот
Македонија

Ахмети: Убеден сум дека преку конструктивни разговори со Бугарија ќе се надминат отворените прашања

А1он
Претседателот на ДУИ Али Ахмети е убеден дека преку конструктивни разговори со Бугарија, сите отворени прашања ќе бидат надминати пријателски и Бугарија ќе остане силен