ahmeti

Македонија

Ахмети: Владата ќе ги носи сите одлуки со консензус, како и досега

А1он
Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети по денешната седница на партискиот Централниот Совет на ДУИ ги соопшти имињата на нивните кандидати за
Македонија

ВИДЕО: Заев ќе биде премиер четири години, договорена коалиција со Ахмети

Габриела Димковиќ-Мишевска
Договорена е коалиција помеѓу СДСМ и ДУИ, како и ново мнозинство во Собранието, соопшти лидерот Зоран Заев кој потенцираше дека ќе биде премиер во следните
Македонија

Заев и Ахмети пред конечен договор за нова влада

А1он
Конечен договор за формирање владина коалиција се очекува на денешната лидерска средба на претседателите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети. Како
Македонија

Ахмети: Подготвен сум да ги слушнам аргументите од Заев – зошто не Албанец премиер

Габриела Димковиќ-Мишевска
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, изјави дека деновиве продолжуваат работните средби со лидерот на СДСМ Зоран Заев, на кои порача дека сака да ги слушне
Македонија

Ахмети остана сам на средбата во хотел „Парк“, не дојдоа ниту од една партија од албанскиот блок

Габриела Димковиќ-Мишевска
На закажаната средба на партиите од албанскиот блок на иницијатива на ДУИ, се појави само Али Ахмети. Како што рече лидерот на партијата на брифингот
Македонија

Села и Гаши го одбија Ахмети за утрешната средба, бараат да се одржи на 17 август со претходно утврдена агенда

А1он
Зијадин Села и Африм Гаши, лидерите на Алијанса за Албанците и Алтернатива, кои заеднички настапија на изборите, го одбија предлогот на претседателот на ДУИ Али
Македонија

Ахмети по средбата со Заев: колку што сме блиску, толку сме и далеку од договор

Кристијан Ландов
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети по средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, посочи дека колку што се блиску, толку се и далеку двете партии
Македонија

Нема договор Заев-Ахмети: има напредок во ставовите меѓу двете партии

Кристијан Ландов
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети не постигнаа договор за коалиција во новата Влада ниту на денешната средба. Заев по
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не откриваат детали од средбата Мицкоски – Ахмети

ВМРО-ДПМНЕ не открива детали за сребата Мицкоски- Ахмети. Како што рече портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Спасовски на денешната прес-конференција не сакале предвреме да изнесуваат информации