taravari

Македонија

Таравари: Да ги внесеме Бугарите во Уставот, Македонците и Албанците да ги делат трите највисоки функции

А1он
“Влегов во овој натпревар со поголеми цели, рече Арбен Таравари на прес конференција кој веќе ја најави претседателската кандидатура. Мојата цел и онаа на моите
Македонија

Албанската опозиција потпиша Декларација за обединување

А1он
Алијанса за Албанците на Арбен Таравари и партиите од коалицијата Европски сојуз за промени (ЕСП), Демократско движење, Движењето БЕСА и Алтернатива, денеска потпишаа Декларација за
Македонија

Таравари: Разговаравме со Рама и Курти, но, никој од нив не инсистираше да се кандидирам

А1он
Лидерот на Алијанса за Албанците и актуелен градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари, кој пред два дена ја објави својата кандидатура за претседателските избори, за „Еуроњуз
Македонија

Донесена иницијатива Таравари да биде разрешен од претседател на Алијанса за Албанците

А1он
Иницијатива за разрешување на Арбен Таравари од претседател на Алијанса за Албанците е донесена на денешното централно собрание на партијата, што се одржа во Скопје.
Македонија

За Таравари утрешниот настан е седница, а не средба со Централното претседателство

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари утрешниот повик за средба со членовите од Централното претседателство го гледа како заседание, а не средба пред веќе
Македонија

Таравари ги викнал на средба членовите на Собранието на Алијанса пред седницата која ја свика Села

Александар Тодески
Претседателот на Алијансата на Албанците, Арбен Таравари ги поканил на средба членовите на Централното собрание, дознава А1он. Партиски извори тврдат дека не се работи за
Македонија

Граѓани со поддршка пред куќата на Таравари, тој им порача: Народот е за соработка со опозицијата, промената започна

А1он
Неколку стотици граѓани вечерва се собраа пред куќата на претседателот на Алијансата за Албанците и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари, како поддршка, откако утрово пред
Македонија

И да ни се разделат патиштата да се разделиме како цивилизирани и семејни луѓе – Лога по хаосот во Алијанса

Орце Костов
Генералниот секретар на Алијанса за Албанците и актуелен министер за правда, Кренар Лога го осуди нападот врз директорот на Агенцијата за управување со одземен имот,
Македонија

Таравари доби поддршка од сите членови на Академијата на Алијанса за Албанците

Орце Костов
Апсолутно мнозинство од членовите на Академијата на Алијансата за Албанците, со изјава за поддршка на д-р Арбен Таравари. Сите 19 членови од последниот состав на
Македонија

Куршум пред вратата на домот на Таравари, физички напад врз Небиу – гори конфликтот во Алијанса за Албанците

Анита Петровска Рајковиќ
Пред домот на лидерот на Алијанса за Албанците и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари е пронајден куршум. Под сомнение дека куршумот оставен пред вратата претставува