Pavle Trajanov

Македонија

Трајанов: Владата да ја повлече солгасноста за францускиот предлог, ЕУ да ја одложи одлуката за усвојување на преговарачката рамка

А1он
Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз во врска со Францускиот предлог за разрешување на спорот наметнат од Бугарија и деблокада на евроинтеграциските процеси смета дека:
Македонија

Трајанов за бугарски „Дневник“: ЕУ и ветото од Бугарија се дел од причините за изборниот пораз

А1он
Во текстот „Бугарија, Европа или „македонска салата“ – кој и што го сруши Заев“ објавен на бугарскиот портал „Дневник“, претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов
Македонија

Павле Трајанов се откажа од коалицијата со ДОМ и ЛДП

Искра Манојлоска
Лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов, вели дека нема да биде дел од новото граѓанско движење на центарот кое ЛДП и ДОМ го најавија во
Македонија

Трајанов: Не се откажуваме и покрај тоа што Владата не даде зелено светло за една изборна единица

А1он
Владата дала негативно мислење за измена и дополнување на Изборниот законик со кој Македонија од шест треба да стане една изборна единица на иницијативата која
Македонија

Павле Трајанов предлага да се формира Агенција за борба против тежок криминал и висока корупција

А1он
На денешната расправа за Националната стратегија за борба против корупцијата, Павле Трајанов, пратеник и претседател на Демократскиот сојуз, меѓу другото нагласи: Во Македонија високиот степен
Македонија

Македонија да биде една изборна единица – бараат малите партии, ако нема договор можни се и блокади на Собранието

Габриела Димковиќ-Мишевска
Помалите политички партии овој пат цврсто се решени да ги истуркаат измените на Изборниот законик за промена на изборниот модел од шест во една изборна
Македонија

(ВИДЕО) Трајанов: Очекуваме СДСМ да ја поддржи иницијативата за една изборна единица

Габриела Димковиќ-Мишевска
Претседателот на Демократскиот Сојуз Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот Законик, да има една изборна единица, наместо
Македонија

Демократски сојуз: Препораката на ЕК е голема обврска за Владата да ги имплементира реформските определби

А1он
„Демократскиот сојуз смета дека, одлуката на Европската Комисија, Република Македонија да добие безусловна препорака за започнување на пристапните преговори за полноправно членство во Европската Унија
Македонија

Павле Трајанов нов национален координатор за намалување на ризици

А1он
Владата на денешната седница го именуваше Павле Трајанов за национален координатор за имплементација на Националната платформа за намалување на ризици од несреќи и катастрофи.