osmani

Македонија

МНР формираше кризен штаб: Македонските државјани може да заминат од Израел само преку аеродромот во Тел Авив

Орце Костов
По нападот на Иран врз Израел и најавите за возвраќање, МНР утрово формираше кризен штаб надлежен да ги извлече македонските државјани од Блискиот исток ако
Македонија

Милошоски: ЕУ земји донеле одлука да ги признават пасошите до септември, Османи ја криел одлуката

Анита Петровска Рајковиќ
Антонио Милошоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на фејсбук објави фотографија од допис од 23.02.2024 од МВР на Италија во кој е наведено дека, по препорака на
Македонија

Османи: Интеграцијата во НАТО и ЕУ како најдобар одговор на руските империјални амбиции

А1он
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи го водеше традиционалниот НАТО настан, со што започнаа Деновите на НАТО во земјава, со кои одбележуваме 4 години од
Македонија

ДУИ официјално го промовира Османи како кандидат за претседател

А1он
Демократската унија за интеграција (ДУИ) вечерва ќе го промовира претседателскиот кандидат, Бујар Османи. Конвенцијата се одржува во Спортско-рекреативниот центар (СРЦ) „Кале”, под мотото „Дојде време
Македонија

Средба Османи – Кулеба: Европската Унија е наша заедничка иднина

А1он
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи оствари средба со министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, во седиштето на Обединетите нации во Њујорк, на
Македонија

Османи од Советот на безбедност на ОН: Правдата и одговорноста мора да надвладеат

А1он
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во Советот за безбедност на Обединетите нации во Њујорк се обрати на брифингот наменет за Украина. По повод одбележувањето
Македонија

Османи фотографира за лични документи во конзулатот во Бон

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи, кој учествуваше на Минхенската безбедносна конференција, денеска отпатува од Минхен во Бон, каде во конзулатот на нашата држава, достави
Македонија

Османи од Минхен: На овие избори граѓаните ќе се одлучат за Европа или Русија

А1он
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на Минхенската безбедносна конференција се обрати на панелот „Иднината на Западен Балкан – предизвици и можности за
Македонија

Османи: Граѓаните на Македонија се ставени на фундаментален тест на изборите

А1он
Политичкиот пејзаж во Северна Македонија никогаш досега не бил толку поларизиран како пред претстојните претседателски и парламентарни избори, создавајќи два кампуси – проевропски и антиевропски
Македонија

МНР го раскина договорот со фирмата од Зајас за која имаше сомнеж дека е донатор на ДУИ

Орце Костов
Министерството за надворешни работи го раскина договорот со компанијата „ЕУРОИНВЕСТ МЕДИУ“ од село Зајас, Кичево која требаше за 800.000 евра да го реконструира постојниот дипломатски