osmani

Македонија

Дипломатски синдикат: Трендот на елементарна јазична неписменост во кабинетот на Османи е во подем

Орце Костов
Македонскиот дипломатски синдикат го обвини министерот Бујар Османи дека бомбастично пласира информации дека Македонија станала депозитар на три меѓународни договори склучени во рамки на Берлинскиот
Македонија

Османи: Македонија нема да ги признае резултатите од референдумите за отцепување на Украина

Орце Костов
Министерот за надворешни работи Бујар Османи истакна дека Македонија нема да ги признае референдумите за отцепување на украинските териториии и нивно присоединување кон Русија. –
Македонија

Џамбаски: Во Скопје длабоко се лажат ако мислат дека е завршен мечот со Софија

Орце Костов
Европратеникот Ангел Џамбаски жестокот реагираше на изјавата на македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи дека преговорите со Бугарија завршиле 3:1 во корист на Скопје.
Регион

Османи: Обезбедуваме поддршка за Македонците во Албанија

А1он
Министерот Османи во рамките на своите работни активности,во недела, на 28 август, оствари работна посета на Требиште и Пустец, при што оствари средба со истакнати
Македонија

Наследникот на Генчовска, Милков: Подготвуваме нов документ со кој ќе се дефинираат задачите во билатералниот протокол со Македонија

Орце Костов
Наследникот на Теодора Генчовска во бугарското министерство за надворешни работи, в.д министерот Николај Милков рече дека една од првите обврски на преодната влада во следните
Македонија

Османи: Европската комисија отсекогаш била докажан партнер на земјава

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи оствари средба со Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, на самиот старт на нејзината посета на Скопје.
Македонија

Османи вети, но не го објави протоколот преку кој Македонија ќе исполнува бугарски желби

Кристијан Ландов
Додека опозицијата гласно вели дека утре Владата ќе го прифати францускиот предлог, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, не го дава протоколот на увид. И
Македонија

Османи: МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на ЕУ

Анита Петровска Рајковиќ
Имајќи ги предвид досегашните консултации, Министерството за надворешни работи ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на Европската Унија за продолжување на нашите
Македонија

Владата може сама да го прифати предлогот без Собрание – детали од брифингот со Ковачевски, Османи и Маричиќ

Анита Петровска Рајковиќ
Владата неофицијално ги информираше медиумите за нивните следни чекори во врска со францускиот предлог. Иако се уште не е дефинитивно одлучено сепак постои можност истиот
Македонија

Османи удри по Димитров: Ти прифати Илинденското востание да се преименува во Илинден-Преображение

Никола Димитров, кој е гласен критичар против францускиот предлог, во пост денеска на Фејсбук остро ја прозва Владата велејќи „Итна реафирмација на македонските позиции! Очајот