gasi

Македонија

Обезбедено е стабилно мнозинство, договорот со Алтернатива ќе стане дел од владината програма

А1он
Постигнатиот договор со „Алтернатива“ обезбеди стабилно мнозинство во Собранието и стабилна Влада. Ваквото мнозинство, според премиерот Зоран Заев, ќе работи на обезбедување контиунитет и успешен
Македонија

Заврши средбата на Заев со партиите од владината коалиција

А1он
Заврши средбата на премиерот Зоран Заев со партиите од владината коалиција на која тој ги информира за договорот за влегување на Алтернатива во Владата. По
Македонија

Помалите владини партнери очекуваат да чујат кои се приоритетите по приклучувањето на Алтернатива

А1он
Претставниците на помалите политички партии од владината коалиција очекуваат на вечерашната средба со премиерот Зоран Заев да чујат кои се владините приоритети по приклучувањето на
Македонија

Заев ќе ги информира владините партнери за договорот со Алтернатива

А1он
Премиерот Зоран Заев вечер на заедничка средба ќе ги информира партиите од владината коалиција за договорот за влегување на Алтернатива во Владата. Средбата со претставници
Македонија

ДУИ беше целосно информирана и координирана за разговорите Заев-Гаши, тврди Османи

А1он
ДУИ беше целосно информирана за разговорите на премиерот и лидер во оставка на СДСМ Зоран Заев со Африм Гаши за влезот на Алтернатива во Владата,
Македонија

Алтернатива добива тројца министри, парламентарното мнозинство уште четири пратеници

А1он
Парламентарно мнозинство од 64 пратеници и нов состав на Владата во која Алтернатива ќе има тројца министри и тројца заменици-министри. Тоа е постигнато со договорот
Македонија

Алтернатива добива три министерски места меѓу кои и Здравство, за влезот во Владата и следуваат и повеќе директорски места

А1он
Алтернатива која го проширува паралментарното монзинство со четири пратенци со влезот во Владата добива две минстерски места и тоа во Министерството за здравство, Министерството за
Македонија

Паднал договор за државјанствата, Заев, Села и Гаши засега не откриваат што е договорено

А1он
Премиерот Зоран Заев и претседателите на опозициските албански политички партии Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши на средбата во Собрание постигнаа
Македонија

Средба на Заев со Села и Гаши за решение за законот за државјанство

А1он
Во Собранието почна средбата меѓу премиерот Зоран Заев и претседателите на опозициските албански политички партии, Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши.
Македонија

Села и Гаши: Никогаш не сме кажале дека нашиот предлог за државјанствата е „земи или остави“

А1он
Алијанса за Албаниците и Алтернатива, никогаш не изјавиле дека нивниот предлог за Законот за државјанство треба да се земе или остави, истакна претседателот на АА,