delovnik

Македонија

Носењето на новиот Деловник на Собранието, пратениците ќе го прослават во куќата на Жан Моне во Париз

А1он
Процесот „Жан Моне“ во рамки на кој се одвиваа разговорите за новиот Деловник на Собранието, што беше донесен минатата недела, ќе се финализира во Париз
Македонија

Левица: Деловникот на СДС-ДПМНЕ-ДУИ ја озаконува неуставната двојазичност и води кон дводомен парламент

А1он
Крајно штетниот Деловник, кој го изгласа здружената коалиција на СДС-ДУИ-ДПМНЕ, освен што ќе нанесе долгорочни последици врз демократските процеси (каде се лимитира учеството на опозицијата
Македонија

(ВИДЕО) Апасиев со чевел им ставаше печат на амандманите: „Ова е по сите шверцерски стандарди на ДУИ“

Орце Костов
После втората пауза дадена во Собрание поради инцидентите во кои пратениците на Левица, ревлтирани од неприфаќањето на амандманите за измени на Деловникот, кршеа монитори и
Македонија

Левица: СДС-ДУИ-ДПМНЕ спремни и насилно да го донесат новиот Деловник

А1он
Ја информираме јавноста дека на денешната пленарна седница на Собрание, криминогената широка коалиција СДС-ДУИ-ДПМНЕ се подготвува насилнички, со шверц без преседан, да го донесе новиот
Македонија

Претседателот Џафери поднесе Предлог Деловник за работа на Собранието

Орце Костов
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, го поднесе во редовна собраниска процедура Предлог Деловникот за работа на Собранието, кој што е производ
Uncategorized

Демократски сојуз: Амандманската расправа да трае најмногу 10 дена

А1он
Демократскиот сојуз ја иницира потребата да се измени Деловникот за работа на Собранието на Македонија, со кој ќе оневозможи блокада на носењето на закони. Предлагаме
Регион

Ципрас бара од Вуцис да не смени ништо во Деловникот на Парламентот

Никогаш и од никој не бев уценуван, барам да не се промени ништо во Деловникот за работа на Парламентот, пишува грчкиот премиер Алексис Ципрас во