Левица: СДС-ДУИ-ДПМНЕ спремни и насилно да го донесат новиот Деловник

Од:

Ја информираме јавноста дека на денешната пленарна седница на Собрание, криминогената широка коалиција СДС-ДУИ-ДПМНЕ се подготвува насилнички, со шверц без преседан, да го донесе новиот Деловник велат од Левица.

Иако Левица уредно поднесе над 2.000 амандмани за да спречи носење на штетен и недемократски Деловник со кој се укинува филибастеринг – власта е подготвена брутално да ги прекрши собраниските процедури и да ги угнети пратеничките права. Ваквото насилие е целосно погребување на македонската демократија, а пратениците на Левица се подготвени и физички да го бранат народниот мандат, реагираат од партијата.

„Се спрема финалниот шверцерат во Собранието на Северна! СДС-ДПМНЕ-ДУИ vs Левица. Договорено е и физичко вадење на пратениците на Левица од пленарната сала, само и само да помине Деловникот со кој опозицијата би станала излишна. Епа, ОК. Предизвикот е прифатен. Кад је бал, нека биде маскенбал.“ – напиша лидерот на Левица Димитар апасиев на социјалните мрежи.

Би можело да ве интересира

Левица: Четвртина од Буџетот за 2024 година планиран со нови задолжувања

Горан Наумовски

Левица: Со карти на Голема Албанија во основно училиште во Струга се навредуваат Македонците

Левица: Државниот завод за ревизија ги потврди сомнежите за криминал на кој алудиравме

Левица: Шукова и Касами да одговараат како издале Б еколошка дозвола за изгорениот магацин во Тетово

Дивоградбите во Чаир ја докажаа нефункционалноста на легализацијата донесена од СДС и ДПМНЕ

Предраг Петровиќ

Левица: Пожар на стари објекти на локација во Влае планирана за изградба на нови згради по примерот на Треска