dvojazicnost

Македонија

Левица: Деловникот на СДС-ДПМНЕ-ДУИ ја озаконува неуставната двојазичност и води кон дводомен парламент

А1он
Крајно штетниот Деловник, кој го изгласа здружената коалиција на СДС-ДУИ-ДПМНЕ, освен што ќе нанесе долгорочни последици врз демократските процеси (каде се лимитира учеството на опозицијата
Македонија

Почнаа да се менуваат информативните табли на автопатот А2 Скопје-Тетово поради законот за употреба на јазиците

А1он
Тетовската секција при Јавното претријатие за одржување и заштита на магистрални и регионални патишта (Македонија пат) денес започна со поставување нови информативни табли на автопатот
Македонија

МВР: Актите за двојазичните полициски униформи треба да се достават до Владата

А1он
Објавата на министерот за внатрешни работи Агим Нухиу се однесува на потпишување на актите кои треба да се достават до Владата. Уредбата за изменување и
Видео Македонија

ВИДЕО: Со фолк хитови пред МАНУ се бараше укинување на двојазичноста

Искра Манојлоска
Неколку граѓански организации се собраа попладнево пред споменикот на Крсте Петков Мисирков кај МАНУ за да побараат македонскиот јазик да биде единствен службен. „Не за
Македонија

Таравари: Ќе беше подобро прашањето за јазикот да се реши во Уставот

А1он
Арбен Таравари од Алијансата на Албанците денеска оствари средба со тројцата европратеници кои од најблиску ја пратат Македонија, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн.
Македонија

Градоначалниците од Источиот регион против двојазичност

А1он
Градоначалниците од Источниот регион на денешната попладневна средба во Берово покрај темите за кои распрваа од делокругот на одлучување, излегоа со заедничко соопштение на најавата
Македонија

Викиликс: Груевски во 2007 му ветил на Ахмети социјални пакети за ОНА и закон за двојазичност

А1он
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во 2007 година, една година пред одржување на предвремените парламентарни избори му ветил на Али Ахмети дека ако коалицира со