Македонија

Д-р Пановски тврди дека пациентите позитивни на Ковид-19 се трујат со лекови повеќе од потребното

Искра Манојлоска
Микробиологот Никола Пановски тврди дека на пациентите позитивни на Ковид-19 им се препишуваат премногу лекови, кои дури ни здрав атлета не би можел да ги
Економија

ВИДЕО: Министерствата разгледуваат за кои сектори ќе важи неработната недела

Искра Манојлоска
Откако министерствата ќе го разгледаат, нацрт-законот за неработна недела ќе биде објавен на ЕНЕР-Електронски национален регистар на прописи, за да се слушне реакцијата од јавноста,
Македонија

Заев: Не сме многу далеку од договорот, само треба да имаме добра волја

Искра Манојлоска
Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов во следниве недели. „Бугарија е голем пријател и верувам ќе остане на таа
Македонија

Се уште нема извештај како починала 41-годишната пациентка во Штипската болница, директорот повика да престанат нападите врз здравствените работници

Искра Манојлоска
Директорот на Штипската болница, Ален Георгиев, вели дека за случајот со починатата 41-годишна пациентка одговорите треба да се бараат во Санитарниот здравствен инспекторат, и повикува
Македонија

ВИДЕО: Приватните клиники ќе бидат сервис за сите граѓани додека е на сила кризната состојба

Искра Манојлоска
Поради зголемениот број на новозаразени со Ковид-19, државата ќе менаџира со приватните клиники, исто како и со државните здравствени институции, предложи по денешната седница Советот
Економија

Угостителите и туристичките работници ќе добијат 7.5 милиони евра од државата

Рестораните за организирање свадби, игротеките, туристичките работници и угостителските објекти ќе добијат финансиска поддршка од државата во износ од 7,5 милиони евра, најави министерот за
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Постои голема веројатност да не постигнеме договор, но остануваме оптимисти

Искра Манојлоска
Премиерот Зоран Заев вели дека останува оптимист иако постои голема веројатност да не постигнеме договор со Бугарија. „Преку оптимизам испраќаме порака дека правиме се да
Економија

ВИДЕО: 17.2 милиони евра ќе бидат поделени на 400 компании за помош од ковид-кризата

Искра Манојлоска
Вкупно 400 компании ќе добијат 17,2 милиони евра финансиска поддршка, соопшти премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција во Владата. „Целта е модернизација на процесите,
Македонија

Заев: Лично поддржувам легализација на канабис

Искра Манојлоска
Премиерот Зоран Заев изрази поддршка за декриминализацијата на марихуаната, која е почната во Собранието. „Верувам дека во иднина ќе се створи амбиент, лично поддржувам и
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Ќе се обидеме пред вторник да постигнеме решение за спорот со Бугарија

Искра Манојлоска
Премиерот Зоран Заев вели дека овие денови ќе се интензивираат преговорите со Бугарија и дека Владата ќе се обиде пред вторник да постигне решение. „Вистински