Македонија

Николоски: Од 10 мај почнуваме со активна блокада на Собранието

Искра Манојлоска
ВМРО ДПМНЕ започнува со блокада на Собранието од 10 мај, одлучи вечерва Извршниот комитет на партијата. Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, изјави дека овој чекор
Македонија

ВИДЕО: СОНК ќе го стави штрајкот во мирување

Искра Манојлоска
Одлуката за генерален штрајк на СОНК ја ставаме во мирување, се додека не се реши спорот, изјави Јаким Неделков на денешната прес конференција. „Доколку не
Македонија

18 белоглави мршојадци за малку спасени од труење, расфрлан отров кај Мариово можеше да доведе до нивно истребување

Искра Манојлоска
Македонското еколошко друштво преку соопштение ја информира јавноста дека по дојава за расфрлан отров на територијата на село Витолиште во Прилепско Мариово, при што се
Македонија

Шилегов ќе го враќа исечениот дрворед на „Климент Охридски“, БРТ нема да поминува по булеварот

Искра Манојлоска
Актуелниот градоначалник на Град Скопје и кандидат за втор мандат, Петре Шилегов, најавува повторно враќање на исечениот дрворед на Булеварот „Климент Охридски“. Оваа одлука е
Македонија

(ВИДЕО) Демонстрант на протестот против вакцините: Утре детето ќе ти го украдат, треба рака да ми бациш

Искра Манојлоска
Еден од демонстрантите на протестот против новите мерки пред Владата ја објасни својата теорија за исчезнатите деца ширум светот. „Нашите најмали дечиња се загрозени, осум
Македонија

(ВИДЕО) Тепачка на протестот против ковид-мерките: Мавни се курво една

Искра Манојлоска
Демонстрантите се раскараа меѓу себе, а говорниците се степаа на бината, на протестот против новите анти-ковид мерки кој се одржа пред Владата. Кога една од
Македонија

ВИДЕО: На Боемска повеќе мачки отколку гости, инспекторите проверуваа дали на гостите им се бара потврда за вакцинација

Искра Манојлоска
Екипа на Пазарната инспекција направи обиколка низ неколку дебармаалски кафеани и кафулиња, бидејќи од денеска стапи на сила мерката за задолжителна потврда за вакцинација во
Видео Македонија

ВИДЕО: Охридските угостителите бараат капар од две до четири илјади денари за да се фати маса

Искра Манојлоска
Туристите и овој викенд го запоседнаа охридското крајбрежје, на плажите буквално не може да се најде слободно место за пешкир или лежалка. Големата побарувачка на
Македонија

Нов пеколен бран следната недела во Македонија, температура до 39 степени

Од недела започнува нов тропски бран со температури до 39 степени, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи. „Во наредните денови не очекува топло и стабилно
Економија

ВИДЕО: Охридска се присоедини кон Шпаркасе Банка

Искра Манојлоска
Охридска банка АД Скопје се присоедини кон Шпаркасе Банка Македонија АД Скопје. Со ова интегрираната Шпаркасе Банка Македонија АД – Скопје, припаѓа во групата на