dom

Македонија

Малите коалициски партии не му даваат поддршка на Ковачевски – И тие не го виделе протоколот

Орце Костов
Помалите коалициски партнери во Владата на премиерот Димитар Ковачевски не му дале бланко поддршка за францускиот предлог ниту на синоќешниот состанок. Претседателите на ДОМ, ЛДП
Македонија

ДОМ ќе ја напушти Владата ако се прифати францускиот предлог

А1он
Раководството на ДОМ едногласно донело став дека францускиот предлог е неприфатлив и Владата треба да го отфрли. „Отворените прашања со Бугарија треба билатерално да се
Економија

ДОМ: Масовно користење на сончевата енергија за излез од енергетската криза

А1он
Зелената партија ДОМ истакнува дека единствено одржливо решение за енергетската криза е интензивно инвестирање во производство на електрична енергија од обновливи извори на енергија, пред
Македонија

ДОМ: Стопирање на градежните активности кај Холидеј Ин, веднаш!

А1он
Зелената партија ДОМ го поддржува и се приклучува на граѓанскиот протест пред Јавното обвинителство со цел стопирање на градежните активности на просторот кај Холидеј Ин.
Македонија

ДОМ и ЛДП остануваат дел од парламентарното мнозинство, не се за одржување на предвремени избори

А1он
Претседателката на ДОМ, Маја Морачанин заедно со лидерот на ЛДП Горан Милевски пред денешната средба во Владата изјави дека остануваат дел од парламентарното мнозинство и
Македонија

Потпишан договор за заедничка коалиција меѓу ЛДП и ДОМ, формирано „Движењето одлучно за промени”

А1он
Договор за заеднички настап на локалните избори потпишаа претседателите на ЛДП и на ДОМ, Горан Милевски и Маја Морачанин, формирајќи го „Движењето Одлучно за промени“.
Македонија

Ванчо Санев е кандидат за градоначалник на Штип од ДОМ и ЛДП

А1он
Коалицијата меѓу ДОМ и ЛДП за претстојните локални избори, наречена Граѓанско движење на Центарот, во Штип имаше своја номинација и промоција на кандидат за градоначалник
Македонија

„Разбистри се“ до Морачанин: Да не бидат злоупотребувани нашите наоди за разрешување на Петровска

А1он
Алијансата „Разбистри сè“ реагира на коментарите на претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, во кои ги злоупотребува наодите на Алијансата за работата на Државниот инспекторат за
Македонија

Разрешена Ана Петровска, веднаш е поставен и нов в.д. директор на инспекторатот за животна средина

Кристијан Ландов
Владата ја разреши директорката на Државниот инспекторат за животна средина, Ана Петровска, по барање на нејзината матична партија ДОМ. Од Владата за „А1он“ велат дека