zagaden vozduh

Македонија

СДСМ: Градоначалниците од ДПМНЕ две години не прават ништо за загадениот воздух

А1он
Скопје со денови е меѓу најзагадените градови на светот, скопјани се гушат од воздухот штетен по здравјето. Градоначалниците на ДПМНЕ не преземаат ништо цели 2
Македонија

Надминат прагот на загадување во Скопје: Бремените жени, лица постари од 60 години и хронично болните да останат дома

Орце Костов
Министерството за животна средина и просторно планирање денеска информира дека во Скопје е надминат прагот на алармирање на суспендирани честички со големина до 10 микрометри
Регион

Сараево вечерва е убедливо најзагаден град во светот

А1он
Сараево е убедливо најзагадениот град во светот вечерва, покажуваат податоците на веб-страницата IQAir. Индексот на загаденост моментално е 360, што значи дека воздухот е опасен
Македонија

Во Берово, Гостивар и во Тетово да не се излегува од дома, воздухот е екстремно лош – препораки од Институтот за јавно здравје

А1он
Воздухот во Берово, Гостивар и во Тетово е квалфикуван како екстремно лош поради зголемени концентрации на ПM 2,5-честички. Како многу лош се квалификува во Струмица,
Свет

Техеран ги затвора училиштата поради висока загаденост на воздухот

А1он
Сите училишта во главниот град на Иран, Техеран, денеска ќе бидат затворени поради лошиот квалитет на воздухот кој се смета за опасен, јави државната телевизија.
Регион

Над 30 илјади предвремени смртни случаи на Западен Балкан поради загадениот воздух

А1он
Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број на предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување на јавното здравје. Затоа
Македонија

Скопје повторно руши рекорди-трет град во светот по загаден воздух

А1он
Неколку денови по ред, во Скопје не се излегува надвор -во воздухот повторно има високи концентрации на опасни честички. Проблемот како и секоја зима, остана
Македонија

Мерна станица за квалитет на воздух поставена во Кисела Вода

А1он
Мерна станица за квалитет на амбиентален воздух е поставена во паркот „Македонија“, веднаш до Домот на култура. – Преку заедничка соработка на Општина Кисела Вода
Спорт

СЗО: Пониските нивоа на загаденост на воздухот се исто така штетни за здравјето на луѓето

А1он
Светската здравствена организација денеска објави дека и пониските нивоа на загадување на воздухот се исто така штетни за здравјето на луѓето, за разлика од претходните