unicef

Регион

УНИЦЕФ: Дури 35.000 албански граѓани дополнително ќе ги погоди сиромаштијата, меѓу нив и 9.000 деца

А1он
Во последниот извештај што го објави УНИЦЕФ, се наведува дека војната во Украина дополнително ќе влијае на влошување на економските услови и за албанските граѓани.
Свет

УНИЦЕФ го осуди етиопскиот воздушен напад врз градинка во бунтовничкиот Тиграј

А1он
Детскиот фонд на ОН (УНИЦЕФ) денеска го осуди воздушниот напад врз градинка во бунтовничкиот етиопски регион Тиграј, во кој беа убиени и ранети деца. Ова
Свет

Статистика на Уницеф: Околу 1.000 деца убиени или ранети во војната во Украина

А1он
Најмалку 972 деца во Украина се убиени или повредени од почетокот на војната пред околу шест месеци, додека во просек повеќе од пет деца се
Магазин

Млади инвоатори ќе ја претставуваат Македонија на глобалниот младински предизвик Generation unlimited – Технологија за планетата 2022

А1он
На финалниот настан на младинскиот предизвик Генерација без граници- Технологија за планетата избрани се два тима, млади иноватори, кои ќе нè претставуваат на глобалниот предизвик