siromastija

Регион

Речиси петтина од населението на Хрватска во ризик од сиромаштија

А1он
По повод Меѓународниот ден против сиромаштијата и социјалната исклученост што се одбележува на 17 октомври, граѓанските здруженија собрани околу Домот за човекови права порачуваат дека
Видео Македонија СКЕН

ВИДЕО: Цени растат – плати исти, кој се богати додека граѓаните тонат во сиромаштија?

Анита Петровска Рајковиќ
Млеко 80 денари, сирење 500, кашкавал 700, тоалет хартија 300… – во светот веќе 5 месеци се намалува цената на храната, а во Македонија живеачката
Македонија

Децата во сиромашни семејства имаат поголем ризик да останат сиромашни, образованието клучно за надминување на оваа ситуација

А1он
Сиромаштијата во земјава контиунирано опаѓа, но детската сиромаштија се намалува побавно од сиромаштијата кај возрасните. Анализите покажуваат дека децата кои живеат во сиромашни семејства и
Свет

Во Италија уште еден милион сиромашни поради пандемијата

А1он
Од почетокот на пандемијата бројот на Италијанци кои се сметаат за сиромашни е зголемен за еден милион, пишува денеска весникот „Ил манифесто“, наведувајќи дека во
Македонија

Се собираат пари и градежни материјали за нов дом за болната девојка во Мирковци

Габриела Димковиќ-Мишевска
Наскоро ќе почне изградба на нов дом за семејството на Маја, која боледува од целебрална парализа, во скопско Мирковци. Група активисти од една хуманитарна организација
Македонија

Семејство во скопско Мирковци во тешка мизерија: 32-годишна парализирана девојка 15 години лежи на искинат душек директно на земја

Габриела Димковиќ-Мишевска
Наместо на кревет, 32-годишна девојка со целебрална парализа повеќе од 15 години лежи на импровизиран душек директно на бетон, покриена со стар јорган во импровизирана
Македонија

Се олеснува пристапот на граѓаните до гарантирана минимална помош

А1он
Овозможување олеснет пристап до правото на гарантирана минимална помош за лицата/домаќинствата во време на вонредни околности – утврдено постоење кризна состојба, прогласена епидемија, односно пандемија,
Свет

Светска банка: Поради долгови, на некои земји им се заканува сиромаштија

А1он
Претседателот на Светска банка Дејвид Малпас денеска ги предупреди лидерите на Групата 20 најразвиени земји (Г20) дека неуспехот да се обезбеди поголема поддршка за отпис
Економија

Мерките на Владата ја намалуваат сиромаштијата, според истражувањето на „Finance Think“

А1он
Екстремната сиромаштија која претставува неможност да се задоволат основните егзистенцијални потреби во Македонија се намалува, покажува истражувањето на Институтот за економско истражување и политики „Finance