drzaven zavod za statistika

Македонија

Македонија со црни рекорди според смртноста: Во првите шест месеци починале 4 илјади луѓе повеќе за разлика од 2019 и 2020

Мери Јордановска
За четири илјади лица е зголемена смртноста во земјава, во првите шест месеци од годинава, покажуваат последните податоци од Државниот завод за статистика. Доколку овие
Македонија

Симовски: Гарантирам дека со пописот нема да го загрозиме здравјето на ниту еден граѓанин

Мери Јордановска
Државниот завод за статистика е комплетно подготвен за претстојниот попис, изјави денеска директорот на ДЗС, Апостол Симовски. „Уште 10 дена ни остануваат до почетокот на
Економија

БДП во последниот квартал лани со раст од 3.4 отсто

А1он
Стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за четвртото тримесечје од 2019 година е 3.4 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во четвртото
Економија

Повисоки цените на индустриските производи на домашниот пазар на годишно ниво

А1он
Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во септември се пониски за 0,1 процент на месечно ниво и повисоки за 1,2 проценти
Македонија

Завод за статистика: Попис пред изборите е невозможен, ќе се злоупотреби во кампањите

Маја Илиевска-Пачемска
Закажаниот датум за попис на населението, 1 април 2020 година, не важи оти е невозможно да се спроведе во ек на кампањите за предвремените парламентарни
Македонија

Пробен попис од 10 до 30 јуни во 13 општини

Маја Илиевска-Пачемска
Од 10 до 30 јуни Државниот завод за статистика во 13 општини ќе спроведе пробен попис, дознава „А1он“. Пробниот попис беше најавен за април годинава,
Македонија

Во јануари издадени за над 60 проценти повеќе одобренија за градење од лани

А1он
Државниот завод за статистика денеска објави дека во јануари се издадени 307 одобренија за градење што е за 62,4 проценти повеќе во однос на истиот
Економија

Женското претприемништво неискористена можност за економски раст

А1он
Претставничките на понежниот пол бараат да се зајакне економската позиција на жените во урбаните и руралните средини, како и еднакви можности за активно вклучување на