uvoz

Економија

Трипуновски: Јаболкото во Ресен ќе остане неоткупено заради големиот увоз на странско јаболко во Македонија

Орце Костов
Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски денес е во работна посета на Ресен каде што оствари работни средби со овоштарите од
Економија

Граѓаните не можат да си дозволат нов автомобил: Лани продадени трипати повеќе половни отколку нови

Орце Костов
Во 2023 година во земјава влегле 9999 нови автомобили кои дилерските компании ги продале на физички и правни лица, покажуваат податоците од Царинската управа за
Економија

Зголемен увоз од Северна Македонија во Косово, по мерките на Приштина против Србија

А1он
Безбедносната мерка која Владата на Косово ја воведе пред три месеци за забрана на увозот на српска стока влијаеше на зголемување на увозот во земјата
Економија

Царина проверува дали увозниците на земјоделски производи приложувале лажни фактури

Орце Костов
Во врска со изнесените сомневања во јавноста дека се приложувани лажни фактури при увозот на земјоделски производи, по извршената анализа за период од 1 јануари
Економија

Ново барање на газдите: Да ни се намалат придонесите за плати за да не мора да увезуваме работници од Непал и Турција

Орце Костов
Стопанската комора на Северозападна Македонија побара нови мерки од Владата во насока на ублажување на одливот на работна сила во регионот. – Приоритет треба да
Економија

Царина ги проверува лажните фактури од увоз на пелети, а резултати од истрагата после грејната сезона

Орце Костов
Царинската управа ги проверува сомнителните фактури од увоз на пелети на трговците кои министерот за економија, Крешник Бектеши ги посочи пред медиумите, но резултати од
Економија

Зголемени увозот и извозот на земјоделски производи на ЕУ

А1он
Во август оваа година Европската Унија го достигнала своето највисоко ниво на трговски размени, во износ од 35 милијарди евра. И извозот и извозот на
Економија

Албанија за увоз на струја до сега потрошила 305 милиони евра

А1он
Енергетската криза силно ја погоди Албанија, која произведува електрична енергија само преку хидроелектрани, па поради долготрајната неповолна хидролошка состојба е принудена да увезува многу поголема