zakon za otpad

Македонија

Нуредини: Усвоени преостанатите закони од областа на управување со отпадот

А1он
Од Министерството за животна средина и просторно планирање информираат дека на денешната седница на Собранието се донесоа четири закони од областа на управување со отпадот:
Македонија

Јавна расправа во Собранието за законите за отпад бараат 31 здружение на граѓани и високообразовни институции

А1он
Граѓански организации и високообразовни институции денеска преку соопштение бараат да се одложи второто читање на Законот за управување со отпад и Законот за управување со
Македонија

Граѓански здруженија од Гевгелија бараат да се отфрли новиот закон за отпад

А1он
Здруженијата на граѓани „Промени се“ и „Спас за нас“ од Гевгелија за утре најавија двочасовно предупредувачко поставување барикади на влезовите во градот, од 9 до
Македонија

Владата усвои пакет закони за европско управување со отпад

А1он
Владата на Република Северна Македонија на денешната 32 седница ги утврди текстовите на предлог законите за управување со отпадот, на законот за проширена одговорност на
Македонија

ВИДЕО: СДСМ го поддржува предлог законското решение за забрана за увоз на отпад

А1он
СДСМ како одговорна партија се грижи за заштита и унапредување на животната средина и здравјето на граѓаните. Управувањето со отпадот е и останува наш приоритет.