otpad

Македонија

Реакција на Општина Ѓорче Петров: Арсовска да не раскажува ловечки приказни, нека сработи нешто

А1он
Ја разбираме потребата и жедта за политички пресметки и кавги на градоначалничката Данела Арсовска, и намерата преку тоа да дојде до израз, бидејќи со работа
Македонија

Арсовска: Вработен во Ѓорче Петров имал дива депонија, општината била клиент, следуваат кривични пријави

Александар Тодески
Лице вработено во одделот за финансии во општина Ѓорче Петров, кое на социјалните мрежи се забележува со градоначалникот Александар Стојковски има дива депонија која ја
Македонија

Засадени 50.000 дрвја во Велешко, за две години 90.000 со акцијата за пошумување „Сончева Гора“

А1он
Денеска во близина на езерото Младост, северно од Велес беа пошумени 23 хектари или 50.000 дрвја на државно земјиште. Над стотина волонтери од Скопје и
Македонија

Откриен опасен отпад во близина на скопското село Орман

А1он
При редовна обиколка на територијата на Општина Ѓорче Петров од oвластен инспектор за животна средина при Општина Ѓорче Петров лоцирано е одлагање згура од преработка
Македонија

ЈП Дрисла: Градоначалниците на Кисела Вода и на Аеродром немаат договор со депонијата, каде го фрлале сметот досега?

Орце Костов
Градоначалниците од општина Кисела Вода и општина Аеродром да бидат поодговорни кога даваат изјави и да престанат безочно да лажат, особено поради тоа што веќе
Македонија

Полицијата на отпад најде нецаринети возила со странско потекло

А1он
Денеска (16.02.2023) во село Визбегово, скопско, полициски службеници од одделот за криминалистичка полиција при МВР во координација со претставници на Царинската управа, Државниот инспекторат за
Македонија

Кривична пријава против лице од Скопје за „загрозување на животната средина и природата со отпад”

А1он
Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против И.Т. (43) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на
Македонија

МВР: Акциска контрола на 100 отпади, во повеќе од половината утврдени неправилности

А1он
Од Министерството за внатрешни работи информираат дека на 14 и 15.02.2022 полициски службеници од Бирото за јавна безбeдност – Оддел за криминалистички истраги во содејство
Македонија

Блокирано носењето на законите за отпад на собраниската Комисија за европски прашања

А1он
Собраниската Комисија за европски прашања денеска ја прекина седницата на која требаше да бидат разгледани во второ читање пакетот закони од областа на управување со
Македонија

Пратениците расправаа по пакет закони за животната средина и управувањето со отпад

А1он
Пратениците во попладневниот дел во рамки на 43-тата седница денеска расправаа по повеќе предлог-закони кои се дел од пакетот закони за заштита на животната средина,