hrvatska

Регион

Грижа за животните и за околината, во 44 града во Хрватска нема да има огномети за Нова Година

А1он
На новогодишна ноќ годинава, дури 44 хрватски града и општини, меѓу кои и Загреб, нема да имаат огномет, туку ќе ги заменат со еколошки и
Спорт

(ВИДЕО) Снимка од навивачките нереди во Загреб: Повредени полицајци, приведени навивачи

А1он
Тројца полицајци се повредени, а две лица се приведени по судирот на навивачите на Хајдук и полицијата во Загреб доцна синоќа. Во конфликтот оштетени се
Магазин

Професорот по математика и физика во „Милионер“ заврши со 150 евра, не знаеше прашање за Чернобил

А1он
Антун Бубњар, професор по математика и физика во Хрватска, беше учесник во последната епизода од квизот „Кој сака да биде милионер?“, а на падна на
Регион

Скандал во Хрватска: Министерка приватно потрошила 10 илјади евра на сметка на ЕУ

А1он
Европското јавно обвинителство (ЕПО) официјално отвори истрага против поранешната министерка за европски фондови на ХДЗ Габриела Жалац. Истрагата против Жалац е покрената поради злоупотреба на
Регион

Состојка опасна за црниот дроб и белите дробови е пронајдена во чај од Хрватска направен од листови нане од Србија

А1он
Системот за брзо предупредување за безбедност на храна на Европската унија (RASFF) на својата веб-страница објави дека се повлекува уште еден производ во Хрватска. Станува
Македонија

Љупчо Палевски уапсен во Турција

Александар Тодески
Љупчо Палевски – Палчо, првоосомничен за убиството на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот бербер од Велес, Панче Жежовски е уапсен на аеродром во
Регион

(ВИДЕО) Детали за експлозијата во Загреб: Фрлил две бомби и избегал, ќе настрадаше семејство со мало дете

А1он
По завршувањето на истрагата, полицијата ги соопшти деталите за експлозијата која вчера ги исплаши жителите на загрепската населба Рудеш. Како што наведуваат во соопштението, засега
Регион

Во Загреб одекна силна експлозија, полицијата предупреди: „Не излегувајте надвор“

А1он
Страшна детонација одекна вечерва околу 17 часот и 30 минути на улицата „Анина“ во загрепско Рудеш. Причинета е материјална штета и на објектот каде што
Регион

ВИДЕО: Во Вуковар нападнати Срби од Сомбор, полицијата гледа и не реагира

А1он
На Денот на сеќавањето, 18 ноември, четири млади момчиња го нападнале возачот на автомобил со сомборски регистерски таблички кој се движел во правец на Винковци
Регион

ВИДЕО: Во Турција е уапсен Хрват, шеф на меѓународен наркокартел

А1он
Министерот за внатрешни работи на Турција, Али Јерликаја, соопшти дека во Истанбул е уапсен хрватскиот државјанин Ненад Петрак, водач на меѓународниот нарко картел. Јерликаја на