hrvatska

Регион

Експлозија во магацин кај Дубровник, едно лице загина

А1он
Денес во местото Кнежица кај Дубровник се случи експлозија во која загина едно лице. „Полициски службеници од полициската управа ги утврдуваат околностите за експлозијата што
Регион

Експлозија во магацин кај Дубровник, едно лице загина

А1он
Денес во местото Кнежица кај Дубровник се случи експлозија во која загина едно лице. „Полициски службеници од полициската управа Дубровник-Неретва ги утврдуваат околностите за експлозијата
Регион

Во Сплит казната за одење во костим за капење на улица и пиење алкохол на јавно место е 150 евра

А1он
На првиот ден од годинава во Сплит стапи на сила новата одлука за комунален ред во која се пропишани повисоки казни за прекршителите, па може
Регион

Грлиќ Радман – Дачиќ: Соработката меѓу Хрватска и Србија е во интерес на двете земји

А1он
Шефовите на дипломатиите на Хрватска и Србија, Горан Грлиќ Радман и Ивица Дачиќ ги договорија чекорите што треба да се преземат за подготовка на нивната
Регион

Хрватскиот шеф на дипломатијата Грлиќ Радман на средба со српскиот колега Дачиќ

А1он
Хрватскиот шеф на дипломатијата Гордан Грлиќ Радман денеска е во посета на Хрватската куќа во Суботица и хрватската заедница на северот на Војводина и порача
Регион

Кракен, новиот вид на корона, пристигна во Хрватска

А1он
Нов вид на коронавирус кракен се појави во Хрватска, јавува ХРТ. Директорот на ХЗЈЗ, Крунослав Чапак, минатиот четврток изјави дека кракен варијантата на коронавирусот веројатно
Регион

Градоначалникот на Загреб го чисти ѓубрето со работниците: Ајде да го исчистиме градот што поскоро

А1он
Четиридневниот штрајк на работниците за чистење во Хрватска заврши, откако беше постигнат договор со градоначалникот Томислав Томашевиќ , кој потоа заедно со работниците излезе на
Регион

Хрватски пратеник: Србите од Хрватска добиваат повици за мобилизација во случај на војна на Косово

А1он
Пратеник во хрватскиот парламент, Маријан Павличек, изјави дека од октомври 2022 година, многу хрватски граѓани, кои се и државјани на Србија, ќе добиваат повици за
Регион

Пленковиќ: Резултатите од влезот во Шенген и еврозоната Хрватска ќе ги види кон крајот на оваа година

А1он
Во организација на Хрватската влада и Хрватската народна банка (ХНБ), во Националната и универзитетска библиотека (НСК) се одржа конференцијата „Хрватска – 20-та членка на еврозоната“,
Регион

Судењето на хрватските брачни парови осомничени за трговија со луѓе одложено за наредниот месец

А1он
Судењето на четирите брачни пара од Хрватска што беа уапсени во Замбија под сомнение за обид за трговија со луѓе, е одложено за 6 и