zoran milanovic

Регион

Пленковиќ и се извини на Украина поради изјавата на Милановиќ

А1он
Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ и се извини на Украина за изјавата на претседателот Зоран Милановиќ дека е една од најкорумпираните земји и ги отфрли
Регион

Милановиќ: Предавник е секој оној од Хрватска кој ќе гласа за санкции кон Додик

А1он
Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска се спротивстави на потенцијалните европски санкции против српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, објаснувајќи дека Додик е соговорник
Регион

Безбедносните служби на БиХ не добиле информации за закана по безбедноста на Милановиќ

А1он
Полициските и безбедносните служби во БиХ немаат добиено никакви информации за евентуална закана за хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што беше претходно соопштено од
Регион

Откажана посетата на хрватскиот претседател на БиХ од безбедносни причини

А1он
За денеска најавената посета на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ на Босна и Херцеговина и присуството на настанот по повод 28-годишнината од хуманитарниот конвој „Белиот пат
Регион

Милановиќ: Брнабиќ е портпаролка на Вучиќ, не ги слушам изјавите на овие „херои од времето на злото“

А1он
Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, коментирајќи ја изјавата на српската премиерка Ана Брнабиќ дека таа не е премиерка на сите Срби, туку на Р.Србија, кажа
Македонија

Милановиќ: Погрешно и неморално е да се спори идентитетот, правото на име и јазик

А1он
Изјавата на португалската државна секретарка е резултат на незнаење и невнимание. Јас не сакам да бидам невнимателен во моите изјави, бидејќи можеби ќе и наштетам
Македонија

Пендаровски во посета на Хрватска

А1он
Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска во Загреб со државни и воени почести беше пречекан од претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, со
Македонија

Пендаровски со Пахор и Милановиќ: Македонија е подготвена за преговори со ЕУ

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, денеска во рамки на учеството на самитот на Брдо-Бриони Процесот, во Брдо кај Крањ, оствари одделни средби со претседателот на Република Словенија,
Регион

Во случај на вонредна состојба, би купил вакцини против Ковид-19 „и од чеченската мафија” порачува хрватскиот претседател

А1он
Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, изјави дека во случај на вонредна состојба, би купил вакцини против коронавирусот „и од чеченската мафија”. – Сите се измамени,
Регион

Милановиќ: На Хрватите во Босна треба да им се даде она што им следува според Дејтонскиот договор

А1он
Претседателот на Хрватска,  Зоран Милановиќ изјави дека на Хрватите во Босна и Херцеговина, како еден од трите конститутивни народи, треба да им се дозволи да