milanovic

Македонија

Пендаровски: Добрата вест е што заврши португалското претседателство

А1он
Искрено жалам поради длабоко погрешните изјави кои ги поткопаа сите напори и одличниот и балансиран предлог со кој претходно излезе португалскиот министер за надворешни работи
Македонија

Милановиќ си стои на своето: Сите ја „шутираат“ Македонија, а Бугарија ѝ задира во интимата

А1он
Северна Македонија ги исполни сите демократски услови за почеток на пристапните преговори со ЕУ, но се прејде во навика таа земја „да се шутира“ кога
Регион

Софија бара објаснување од хрватската амбасадорка по изјавите на Милановиќ околу бугарската блокада за Македонија

А1он
Бугарското Министерство за надворешни работи, по налог на привремениот министер Светлан Стоев, денеска ја повика на разговор амбасадорката на Хрватска во земјата, Јасна Огњановац. Потегот
Македонија

Милановиќ: Бугарија поставува невозможни услови, навлегува во интимниот простор на Македонците

А1он
Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој учествуваше на денешниот самит на процесот Брдо-Бриони, заедно со словенечкиот претседател и шефовите на државите од Западен Балкан, вели дека
Регион

Пленковиќ и Милановиќ продолжуваат да разменуваат навреди

А1он
Продолжува вербалната војна и размената на навреди меѓу претседателот и премиерот на Хрватска Зоран Милановиќ и Андреј Пленковиќ. Откако Милановиќ (Социјал Демократска партија) го нарече
Регион

Хрватска: Милановиќ го повика Пленковиќ да се обиде да го отповика

А1он
Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска на Фејсбук објави пост во кој зборува за „Пленковиќ и неговата криминална организација“. Тој, меѓу другото, му порачува на хрватскиот
Македонија

Пендаровски му пиша на Милановиќ, изрази сочуство за жртвите од земјотресот во Хрватска

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари телефонски разговор со неговиот хрватски колега Зоран Милановиќ, при што изрази сочувство на семејствата коишто ги изгубија своите блиски во
Регион

Рама приватно ќе го пречека Милановиќ, неговиот поранешен советник

А1он
Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, во наредните два дена ќе престојува во приватна посета на Албанија, по лична покана на премиерот Еди Рама, јавува МИА.
Регион

Тајни снимки на Милановиќ со бранителите: БиХ е “шит“, Србите се “шака јада“

А1он
Состанокот на екс премиерот на Хрватска, Зоран Милановиќ со претставниците на бранителите е сниман тајно, а сега објавен од страна на “Јутарнји лист“. На една
Регион

Милановиќ: Средбата за миграцијата нема да донесе резултати без решенијата на Турција и Грција

А1он
Денешната средба на земји од ЕУ по прашањата за миграцијата на Балканот нема да донесе практични резултати без решенија од страна на Турција и Грција,