brdo-brioni

Македонија

Милановиќ: Бугарија поставува невозможни услови, навлегува во интимниот простор на Македонците

А1он
Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој учествуваше на денешниот самит на процесот Брдо-Бриони, заедно со словенечкиот претседател и шефовите на државите од Западен Балкан, вели дека
Регион

Лидерите од Западен Балкан со заедничка декларација: Итно да почнат преговори со Скопје и Тирана

А1он
Обединувањето на Европа не е целосно без Западен Балкан. Со членството во Европската унија, границите стануваат помалку важни. ЕУ треба да биде поактивно поврзана со
Регион

Заврши пленарната средба на лидерите од Западен Балкан на Брдо кај Крањ

А1он
Заврши пленарната средба на лидерите од Западен Балкан на Брдо кај Крањ, која траеше подолго поради усогласување на заклучоците, кои ќе бидат соопштени подоцна. На
Македонија

Пендаровски: Проширувањето на ЕУ мора да продолжи во пост-ковид Европа

А1он
Претседателот Стево Пендаровски учествува на десеттиот јубилеен состанок на Процесот Брдо-Бриони во Словенија, на кој, како што напиша на својот фејсбук-профил, со претседателите на Албанија,
Македонија

Пендаровски со Пахор и Милановиќ: Македонија е подготвена за преговори со ЕУ

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, денеска во рамки на учеството на самитот на Брдо-Бриони Процесот, во Брдо кај Крањ, оствари одделни средби со претседателот на Република Словенија,
Регион

Одложена средбата на Процесот Брдо-Бриони во Словенија идната недела

А1он
Словенечкиот претседател Борут Пахор ја одложи средбата на Процесот Брдо-Бриони, што требаше да се одржи в понеделник, 29 јуни, во Крањ, поради епидемиолошката состојба во
Македонија

Оптимистички пораки од состанокот на Процесот Брдо-Бриони во Скопје

А1он
Земјите од регионот со сигурност ќе можат да ги решат меѓусебните несогласувања, порачаа вчера учесниците на состанокот на земјите од Процесот Брдо – Бриони во
Видео Македонија

(ВИДЕО) Борисов: Кога двете Кореи можеа да се ракуваат, можеме и ние на Балканот

А1он
Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, го посочи примерот со Северна и Јужна Кореја како позитивен за решавање на билатералните прашања и порача дека е крајно
Видео Македонија

(ВИДЕО) Туск: Историјата на Балканот е како хорор филм, што може среќно да заврши

А1он
Доаѓам со јасна порака дека цврсто се залагаме за европска перспектива на регионот, и ова не се празни зборови туку факт, порача претседателот на Европскиот