borisov

Регион

Борисов: Фотографиите од мојата спална соба се земени со методи на КГБ

А1он
Бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ истакна дека е мета на напади поради неговата борба против олигарсите, неговиот успех
Македонија

Борисов: Бугарија отсекогаш била подготвена за дијалог и разбирање за решавање на билатералните прашања со Северна Македонија

А1он
Бугарија отсекогаш била подготвена за дијалог и разбирање за решавање на билатералните прашања со Република Северна Македонија, но тоа мора да биде посакувано и спроведено
Регион

Борисов: Земјите од Западен Балкан покажаа дека размислуваат и дејствуваат европски

А1он
Со потпишувањето на декларациите за Зелената агенда за земјите од Западен Балкан и за Заеднички регионален пазар, државите од регионот покажаа дека веќе размислуваат и
Македонија

(ВИДЕО) Меркел до Заев и Борисов: Мора да се усогласите едни со други

Искра Манојлоска
Германската канцеларка Ангела Меркел ги потсети премиерите Заев и Борисов дека мора да се усогласат едни со други. „Владите постигнаа согласност за зелена агенда и
Регион

(ВИДЕО) Борисов: Ја потврдуваме нашата заложба за развој на Западен Балкан

Горјан Грнчаровски
„Има многу симболика во заедничкото домаќинство на Бугарија и Северна Македонија на Берлинскиот процес. Ова е прво заедничко претседавање од ваков вид од земја-членка на
Македонија

(ВИДЕО) Заев на Самитот во Софија: Отвораме ново поглавје во развојот на регионот

А1он
Македонскиот премиер Зоран Заев пристигна во Софија каде се сретна со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов со кој заедно ќе претседава на годинешниот Самит за
Македонија

Борисов: Негативен сум на ковид тестот и можам да се сретнам со премиерот Зоран Заев

А1он
Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов на „Фејсбук“ објави дека е негативен на ковид тестот и дека непречено ќе оствари средба со македонскиот премиер Зоран Заев
Македонија

Телефонски разговор Заев – Борисов: Продолжуваат преговорите за отворените билатерални прашања

А1он
Премеирот Зоран Заев денеска имал телефонски разговор со премиерот на Бугарија Бојко Борисов информираат од Владата. Во телефонскиот разговор Заев и Борисов зборувале околу подготовките
Регион

Борисов со помош на Каракачанов обезбеди гласови за свикување на бугарското Големо народно собрание

А1он
Бугарската владејачка партија ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, со помош на ВМРО ги обезбеди неопходните гласови за свикување Големо народно собрание, кое единствено има овластување