borisov

Регион

Борисов со помош на Каракачанов обезбеди гласови за свикување на бугарското Големо народно собрание

А1он
Бугарската владејачка партија ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, со помош на ВМРО ги обезбеди неопходните гласови за свикување Големо народно собрание, кое единствено има овластување
Регион

Бојко Борисов казнет со 150 евра за неносење маска во Рилскиот манастир

А1он
Бугарскиот премиер Бојко Борисов е казнет со глоба од 300 евра поради тоа што при посета на Рилскиот манастир не носел заштитна маска, спротивно на
Регион

Борисов: Наредив да се прегледаат сите лекари, лаборанти, возачи, бидејќи работеа со лица заразени со коронавирус

А1он
Првата и единствена грижа е животот и здравјето на луѓето. Наредив да се прегледаат сите лекари, лаборанти, возачи, сите кои работеа со лица заразени со коронавирус, рече
Регион

Борисов бара воведување вонредна состојба во Бугарија поради коронавирсот

А1он
Бугарскиот премиер Бојко Борисов најави дека Владата ќе побара од Парламентот да прогласи вонредна состојба во државата поради ширењето на новиот коронавирус. Во таа земја,
Регион

Борисов по телефонскиот разговор со Ердоган: Нема закана за Бугарија од мигрантите од Турција

А1он
 Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска имаше телефонски разговор со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во кој двајцата лидери ја разгледале ситуацијата во Сирија и ситуацијата
Видео Македонија

ВИДЕО: Борисов и Заев се поклонија пред гробот на Гоце Делчев

Виктор Јованов
Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов и македонскиот премиер Зоран Заев по заедничката прес-конференција се поклонија и положија цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата
Македонија

Борисов: Недозволиво е јас да кренам рака против вашето членство во НАТО

Кристијан Ландов
Премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов, вели дека е време да се заврши со конфликните теми поврзани со историјата. Борисов вели дека сите херои се
Македонија

(ВИДЕО) Борисов: Моја грешка е што реков северномакедонци, извинете

Кристијан Ландов
Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, се извини што рекол северномакедонци во едно свое обраќање. Тој вели дека станува збор за грешка. „Моја грешка е што