merkel

Свет

Меркел: Германија нема да толерира антисемитски протести

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека Германија нема да толерира антисемитски протести. Изјавите на германската канцеларка доаѓаат по протестите пред синагоги, во кои демонстрантите извикуваа
Свет

Меркел ги повика САД да го отворат пазарот за вакцини и да дозволат извоз

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска го повтори своето противење на укинувањето на заштитата на интелектуалната сопственост за вакцините против коронавирус и ги повика САД да
Македонија

Меркел се спрема за пензија: Ќе се наспијам и ќе шетам во природа

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека во период на пандемија нема време да размислува за нејзината иднина по напуштањето на функцијата шеф на германската Влада.
Свет

Меркел ги повика Германците да ги почитуваат „тешките“рестрикции

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повика Германците да ги прифатат ограничувањата поврзани со пандемијата на коронавирусот што стапи на сила на полноќ, вклучувајќи го
Свет

Меркел се пофали со потврдата за вакцинацијата со „Астра зенека“

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел го објави документот на надлежните здравствени власти издаден по вакцинирањето со „Астра зенека“ против Ковид-19. „Се радувам што денес ја добив
Свет

Меркел и Макрон ја повикаа Москва да ја повлече војската од украинската граница

А1он
Ангела Меркел, Емануел Макрон и Володимир Зеленски денеска повикаа на повлекување на руските сили од границата со Украина и на смирување на тензиите во регионот,
Свет

Меркел апелираше на пратениците да и дадат поголеми овластувања

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел апелираше денеска на пратениците да одобрат нови овластувања кои ќе и овозможат да воведе рестриктивни мерки и полициски час во областите
Свет

Меркел денеска ќе ја прими вакцината на „Астра зенека“

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе ја прими вакцината на „Астра зенека“ против коронавирусот. Според германскиот дневен весник „Велт“, политичарката од Христијанско-демократската унија (ЦДУ) ќе
Свет

Бајден и Меркел бараат од Русија да го намали военото присуство на украинската граница

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден и германската канцеларка Ангела Меркел во вчерашниот телефонски разговор се согласија да побараат од Русија да ги намали воените трупи на
Свет

Путин и Меркел загрижени поради ескалација на тензиите во источна Украина

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин и германската канцеларка Ангела Меркел се „загрижени поради ескалација на тензиите“ во источниот дел на Украина, соопшти денеска Кремљ по телефонскиот