merkel

Свет

Бајден и Меркел: Германија и САД заеднички ќе се спротивстават на руската агресија

А1он
Американскиот претседател Џозеф Бајден по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека двете земји нема да отстапуваат од демократските принципи и универзалните човекови права,
Свет

Бајден и Меркел во Вашингтон разговараа за соработката, но и за разликите

А1он
Претседателот на САД, Џозеф Бајден и германската канцеларка Ангела Меркел, во Вашингтон разговараа за односите меѓу двете земји, пред се за разликите околу гасоводот „Северен
Свет

Меркел и Макрон разговараа со кинескиот лидер Сји Џинпинг

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон денеска одржаа заеднички разговори со кинескиот лидер Сји Џинпинг, во време кога односите меѓу ЕУ и
Свет

Меркел и Шпан ги молат Германците: Вакцинирајте се!

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за здравство Јенс Шпан повикаа на поголема вакцинација на населението поради брзото ширење на делта сојот на коронавирусот. На
Регион

Меркел: Иднината на Западен Балкан е во обединета Европа

А1он
Убедена сум дека иднината на Западен Балкан лежи во вистинска обединета Европа, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел по повод претстојниот виртуелен самит од Берлинскиот
Свет

Меркел сака да им забрани влез во ЕУ на британските патници

А1он
Германија ќе се обиде да издејствува забрана за влез на британските патници во земјите од Европската Унија без разлика дали се вакцинирани или не тврди
Свет

Меркел: Имаме сериозен проблем со тоа како Унгарија ја замислува иднината на ЕУ

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел смета дека визијата на Унгарија за иднината на Европската унија е „сериозен проблем“ затоа што значително се разликува од другите членки.
Свет

Европските лидери го одбија планот на Франција и Германијза за самит со Путин

А1он
Шефовите на држави и влади на ЕУ разговараа и ја отфрлија иницијативата на германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон за одржување состанок
Свет

Меркел бара цела Европа да ја изолира Британија поради индискиот сој на коронавирусот

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска побара и другите европски земји да бараат карантин за патници од земји со високо ниво на делта-сојот на коронавирус, како