Angela Merkel

Свет

Пропаднатиот план на Меркел: Немав доволно моќ да го спречам Путин

А1он
Поранешната германска канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека пред заминувањето од функцијата сакала да воспостави европски формат разговори за решавање на тензиите долж украинската граница, во
Свет

Меркел предупредена дека премногу троши и дека има премногу вработени

А1он
Кабинетот на гермнаскиот канцелар ја предупреди канцеларијата Ангела Меркел за преголемите трошоци што оваа канцеларија ги создава откако поранешната канцеларка ја напушти функцијата во декември
Свет

Меркел: Не жалам за енергетската политика со Русија

А1он
Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека не жали за курсот што нејзината влада го зазеде за својата енергетска политика и Русија за време
Свет

(ВИДЕО) Меркел: Заканите на Путин треба да се сфаќаат сериозно

А1он
Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел изјави дека сериозното сфаќање на зборовите на рускиот претседател Владимир Путин е знак на политичка мудрост, а не на слабост.
Свет

Матео Ренци ја предлага Ангела Меркел за посредник со Русија

А1он
Поранешниот премиер на Италија Матео Ренци и лидер на партијата Италија Вива предлага поранешната германска канцеларка Ангела Меркел да разговара со рускиот претседател Владимир Путин.
Uncategorized

Меркел, Фон дер Лајен и Тедрос: На светот му е потребен нов договор за пандемии

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска из јави дека на Светската здравствена организација и треба сигурно финансирање со поголеми донации од земјите-членки. Таа го поддржа почетокот
Свет

Меркел: На Европа и треба посилно единство за да се спротивстави на подемот на Кина

А1он
Европа може да се бори против подемот на Кина само до тој степен колку што е единствена во своите ставови, изјави германската канцеларка Ангела Меркел,
Свет

Бенет: Иран вооружен со атомска бомба е егзистенцијален предизвик за Израел

А1он
Израелскиот премиер Нафтали Бенет денеска на владина седница на која присуствуваше германската канцеларка Ангела Меркел оцени дека светот не може да биде неутрален во однос
Свет

Шолц: Имам мандат да формирам влада во Германија

А1он
Лидерот на германските социјалдемократи (СПД), Олаф шолц, денеска изјави дека има мандат да формира влада во земјата, пренесуваат француските медиуми. Од друга страна, германските медиуми