dzo bajden

Свет

Путин очекува самитот со Бајден да помогне во воспоставување дијалог

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека очекува неговиот самит со американскиот претседател Џо Бајден да помогне во воспоставување дијалог меѓу двете земји и лични контакти,
Свет

(ВИДЕО) Бајден: Не се осмелувајте да ги нарекувате демонстранти, тие беа домашни терористи

А1он
Трамп почна „целосен напад“ врз демократските институции во државата, нагласи денеска новоизбраниот американски претседател Џо Бајден. Тој ги нарече демонстрациите пред Капитол едни од „најцрните
Свет

Бајден со честитка за Божиќ до православните христијани

А1он
Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, во соопштение денеска ги поздрави православните христијани по повод православан Божиќ. -Заедно со Џил пожелуваме среќен Божиќ на православните
Свет

Американски суд отфрли тужба за поништување на резултатите од претседателските избори

А1он
Американски судија ја отфрли тужбата на републикански конгресмен кој инсистира потпретседателот Мајк Пенс да може да ги отфрли резултатите од Изборниот колеџ кога Конгресот ќе
Регион

Бајден: Дејтонскиот договор донесе мир, но работата не е целосно завршена

А1он
Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден порача дека Дејтонскиот договор донесе мир во БиХ, го реафирмира нејзиниот суверенитет, територијален интегритет и независност, но и дека 25
Свет

Бајден ја одбра Сузан Рајс за советник за внатрешна политика во Белата куќа

А1он
Сузан Рајс ќе биде советник за внатрешна политика во Белата куќа, одлучи новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден. Афроамериканката Сузан Рајс (56), поранешен советник за национална
Свет

Џорџија уште еднаш ја потврди победата на Бајден

А1он
Џорџија денеска повторно ги потврди резултатите од претседателските избори на 3 ноември, потврдувајќи дека новоизбраниот демократски претседател Џо Бајден победи во таа американска држава, се
Свет

По неколку пребројувања, Џорџија ја потврди победата на Бајден

А1он
Државниот секретар на Џорџија Бред Рафенспергер соопшти дека денеска таа американска држава ќе ја потврди победата на Џо Бајден по две дополнителни пребројувања. – Поминаа
Свет

„Њујорк Тајмс“: Бајден нема да го смени директорот на ФБИ, Кристофер Реј

А1он
Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден нема да го смени Кристофер Вреј од функцијата директор на Федералното истражно биро (ФБИ), пренесе „Њујорк Тајмс“, повикувајќи се на