bajden

Свет

Бајден утре ќе нареди задолжителна вакцинација за сите вработени во сојузните органи

А1он
Претседателот на САД Џо Бајден се очекува во четврток да нареди задолжителна вакцинација за сите вработени во федералната влада, пишува Вашингтон пост. Покрај обврзната вакцинација,
Свет

Бајден го осуди антисемитизмот и свастиката во Стејт департментот

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден денеска го осуди антисемитизмот, откако официјални лица соопштија дека е пронајдена свастика врежана на ѕидот на еден лифт во Стејт департментот.
Свет

Бајден ја обвини Русија дека се обидува да влијае на изборите 2022 во САД

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден во говор пред разузнавачките служби, ја обвини Русија за ширење „дезинформации“ со цел да влијае на изборите што ќе се одржат
Свет

Бајден ги соопшти имињата на осуммина сојузни обвинители кои ги предлага

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден денеска номинираше осуммина кандидати за американски сојузни обвинители, вклучувајќи го и главниот федерален обвинител, кој доколку биде потврден, ќе ги надгледува
Свет

Бајден го ослободи првиот затвореник од Гвантанамо

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска премести еден затвореник Мароканец од американскиот воен затвор во заливот Гвантанамо, што е прв ваков потег откако Бајден
Свет

Лагите на Фејсбук за Ковид-19 и за вакцините убиваат луѓе обвини Бајден

А1он
Големите оператори на социјалните мрежи што шират дезинформации за вакцините „убиваат луѓе“, обвини американскиот претседател Џо Бајден. – Тие убиваат луѓе. Единствената пандемија што ја
Свет

Бајден и Меркел: Германија и САД заеднички ќе се спротивстават на руската агресија

А1он
Американскиот претседател Џозеф Бајден по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека двете земји нема да отстапуваат од демократските принципи и универзалните човекови права,
Свет

Бајден и Меркел во Вашингтон разговараа за соработката, но и за разликите

А1он
Претседателот на САД, Џозеф Бајден и германската канцеларка Ангела Меркел, во Вашингтон разговараа за односите меѓу двете земји, пред се за разликите околу гасоводот „Северен
Свет

Бајден клекна пред шефицата на кабинетот на израелскиот претседател кога слушна дека има 12 деца

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден направи нешто невообичаено на состанокот во Белата куќа со израелскиот претседател во заминување Рувен Ривлин. Тој клекна пред шефицата на кабинетот
Свет

Бајден ја посети урнатата зграда во Мајами, спасувачката операција запрена поради опасност

А1он
Американските власти привремено ја прекинаа спасувачката операција во близина на Мајами поради стравувања во врска со стабилноста на делот од зградата што не беше урнат.