bajden

Свет

Бајден: Сенатот не може да го избегне филибастерот и да го заштити правото на абортус

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден во петокот пред група демократски гувернери изјави дека нема доволно гласови во Сенатот за да се избегне филибастерот (тактика на опструкција)
Свет

Нов американски пакет воена помош за Украина во вредност од околу 800 милиони долари

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција во Мадрид го објави новиот американски пакет воена помош за Украина во вредност од околу 800 милиони долари. Покрај
Свет

Врховниот суд пресуди дека Бајден може да ја укине политиката за враќање на имигрантите од јужната граница во Мексико

А1он
Врховниот суд на САД денеска го одобри барањето на претседателот Џо Бајден за укинување на имигрантската политика од времето на претходникот Доналд Трамп за враќање
Регион

Рама објави што разговарал со Бајден и оти на самитот побарал Косово веднаш да биде покането во “Партнерството за мир”

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама на социјалните мрежи објави што денес разговарал со американскиот претседател Џо Бајден, наведувајќи дека американскиот лидер ги кажал најдобрите зборови за
Свет

Администрацијата на Бајден дава поддршка за потенцијалната продажба на борбени авиони Ф-16 на Турција

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден дава поддршка за потенцијалната продажба на борбени авиони Ф-16 на Турција. Помошникот секретар за одбрана за меѓународна безбедност во
Свет

Бајден најави промена и зајакнување на американските сили во Европа

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Мадрид изјави дека Соединетите Американски Држави ќе го променат и зајакнат составот на своите сили во Европа во согласност
Свет

Бајден и Санчез во Мадрид разговараа за засилување на воената соработка

А1он
Шпанскиот премиер Педро Санчез и американскиот претседател Џо Бајден денеска се сретнаа во Мадрид, во пресрет на самитот на НАТО, и договорија зајакнување на соработката
Свет

Бајден Џонсон: Г7 и НАТО мора да се држат заедно по прашањето на руската агресија на Украина

А1он
Групата Г7, чии лидери се собраа денеска на самитот во Баварија, и НАТО алијансата мора да останат заедно по прашањето за руската агресија врз Украина,
Свет

Бајден бара решенија по одлуката на Врховниот суд за абортусот потврди Белата куќа

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден ќе продолжи да бара решенија откако Врховниот суд ја укина пресудата со која се гарантира правото на абортус во САД, рече