rak

Регион

Онколошки скандал во Љубљана: Опериран здрав човек, отстранет неговиот желудник

А1он
Во Љубљана се случик вистински скандал кога при операција на здрав човек му е отстранет желудникот, бидејќи се верувало дека тој има рак. Подоцна се
Магазин

Револуционерен пробив во лекувањето на ракот: ви го претставуваме Витацептин

А1он
Појавата на Vitaceptin претставува револуционерен напредок во областа на онкологијата, како врвен производ кој ветува надеж и олеснување на пациентите со рак и сите оние
Македонија

Ракот на грло на матка е предизвикан во 99,8 проценти од ХПВ, сѐ уште се бојкотира вакцината

А1он
Ракот на грлото на матката во 99,8 проценти е предизвикан од хуман папилома вирус (ХПВ). Во земјава сѐ уште има одбивност од страна на родителите
Македонија

Даниловски: Зошто со набавката на биолошка терапија за болните од рак, смртноста се зголемува наместо да опаѓа?

Орце Костов
Епидемиологот професор д-р Драган Даниловски кој од пандемијата со коронавирусот наваму е постојано активен на социјалните мрежи прашува зошто со набавката на биолошката терапија за
Македонија СКЕН

(ВИДЕО) МОНСТРУОЗНО: Дочекавме и болните од рак да протестираат за да добијат лек

Анита Петровска Рајковиќ
Веќе некое време пациентите на Онкологија се во агонија ИМА-НЕМА лекови. И тоа доцнат и лекови што треба да се примаат на точно 21 ден.
Свет

Белгиски научници направија крупен исчекор во борбата против ракот

А1он
Истражувачки тим од Универзитетот во Брисел, УЛБ, дошол до ветувачки сознанија за функционирањето и развојот на ракот на дојка и на простата. Научниците успеале по
Македонија

Пациентите со рак стравуваат за нивните животи поради непочитувањето на мерките против Ковид-19

А1он
Колку повеќе не се почитуваат мерките што ги препорачуваат здравствените власти, толку повеќе се комплицира секојдневието на болните од рак, реагираат од групата „Љубов сме
Магазин

Научници од 30 држави ги открија причините за речиси сите видови на рак

А1он
Научници успејаа ја „дешифрираат“ генетската информација за 38 видови на канцерогени клетки, објави “Би-Би-Си”. Големото истражување, во кое учествуваа 1.300 генетичари од над 30 земји
Магазин

Ракот на белите дробови е најголемиот убиец во Велика Британија

А1он
Новата студија на Универзитетот во Ексетер дознава дека ракот на белите дробови во Велика Британија е најголем причинител на смртност од низата на канцери што