Даниловски: Зошто со набавката на биолошка терапија за болните од рак, смртноста се зголемува наместо да опаѓа?

Од:

Епидемиологот професор д-р Драган Даниловски кој од пандемијата со коронавирусот наваму е постојано активен на социјалните мрежи прашува зошто со набавката на биолошката терапија за малигни заболувања, наместо да опаѓа смртноста, таа се зголемува кај болните од рак.

„Ако во 2019 година е набавена биолошката терапија за болните од малигни заболувања, смртноста во 2020 и 2021 година година би требало значајно да опаѓа. Наместо тоа, таа расте! Видете ги графиконите. Зошто?“ прашува епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски.

Податоците за 2022 година Институтот за јавно здравје ќе ги објави во почетокот на 2024 година.

Би можело да ве интересира

„Наместо 40 одиме 100 километри за хемотерапија“ – на Онкологија измачени пациенти и исцрпени вработени

Орце Костов

(ВИДЕО) „Срамота е, на онкологија нема доктори, а овие млади чекаат работа“: Поддршка од граѓани за специјализантите

Орце Костов

Март – национален месец за подигање на свеста за рак на дебело црево

Онколошки скандал во Љубљана: Опериран здрав човек, отстранет неговиот желудник

А1он

СДСМ: По 20 години, во наше време, се расчистува случајот Онкологија, лагата на ДПМНЕ се покажа и со Анкетната комисија

Нино Васев не смее да оди на работа во Онкологија – судот ги прифати мерките од обвинителство