onkologija

Македонија

(ВИДЕО) „Срамота е, на онкологија нема доктори, а овие млади чекаат работа“: Поддршка од граѓани за специјализантите

Орце Костов
Приватните специјализанти лекари нема да го прекинат генералниот штрајк се додека не ја дочекаат информацијата од Владата во писмена форма дека се прифатени нивните барања
Македонија

СДСМ: По 20 години, во наше време, се расчистува случајот Онкологија, лагата на ДПМНЕ се покажа и со Анкетната комисија

А1он
После 20 години шепотење и непреземање ништо надлежни институции го отворија и го расчистуваат случајот Онкологија токму во време на СДСМ. Лагите на ДПМНЕ не
Македонија

Нино Васев не смее да оди на работа во Онкологија – судот ги прифати мерките од обвинителство

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог за определување мерки за претпазливост на Основното јавно обвинителство – Скопје против две
Македонија

Се кратела ли терапија од пациенти, се препишувале ли лекови на починати, каде завршиле скапите лекови – хаос во документацијата на Онкологија

По отворањето на истражна постапка против пет лица за скандалот „Онкологија“, обвинителството излезе со подетални информации за истрагата. Сепак во интерес на истрагата се уште
Македонија

Тројца онколози и двајцата директори осомничени за скандалот Онкологија – обвинителството отвори постапка

По пет месеци од дознавањето за скандалот на Онкологија, Обвинителството денес отвори истражна постапка. Осомничени се вкупно пет лица. Ексмедицинскиот и поранешниот организациски директор на
Македонија

Тројца изнесени со лисици, дел не се појавиле на работа – апсења за скандалот Онкологија

Анита Петровска Рајковиќ
Од утринава се вршат претреси кај лица за кои постои сомнение дека се поврзани со случајот Онкологија. Претресите се по наредба на јавен обвинител, а
Македонија

Уапсен поранешниот директор на Онкологија Нино Васев

Орце Костов
Утрово во кругот на клиниката „Мајка Тереза“ е приведен и поранешниот директор на Клиниката за Онкологија, д-р Нино Васев. Полицијата денеска врши претреси на повеќе
Македонија

Полициски претреси кај осомничени од аферата „Онкологија“

А1он
Полицијата денеска врши претреси на повеќе локации кај лица кои наводно се дел од аферата „Онкологија“. – Се преземаат дејствија по наредба на јавен обвинител.
Македонија

Меџити: Акцелераторот е инсталиран на Клиниката за онкологија

А1он
Министерот за здравство Фатмир Меџити информира дека во петокот, 22 декември 2023 година е завршена инсталацијата на линеарниот акцелератор на Клиниката за онкологија. „Акцелераторот е