onkologija

Македонија СКЕН

(ВИДЕО) МОНСТРУОЗНО: Дочекавме и болните од рак да протестираат за да добијат лек

Анита Петровска Рајковиќ
Веќе некое време пациентите на Онкологија се во агонија ИМА-НЕМА лекови. И тоа доцнат и лекови што треба да се примаат на точно 21 ден.
Македонија

Вработен на Онкологија од пациенти барал поткуп за да издаде лекарства

А1он
МВР до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против К.У.(24) од Дебар, за сторено кривично дело „примање поткуп“. К.У., вработен во Универзитетска клиника за
Македонија

Пациенти со карцином се жалат дека плаќаат ПЦР за секое влегување в болница, Клиниките уверуваат дека не им бараат тест за Ковид-19

Маја Илиевска-Пачемска
За секое влегување в болница мора да се покаже негативен ПЦР-тест за Ковид- 19, се жали пациент со карцином на црниот дроб кому му одредиле
Македонија

Пациенти со онколошки заболувања ќе примаат терапија во блиските болници

А1он
Во иднина пациенти со онколошки заболувања нема да мораат да доаѓаат во Клиниката за онкологија за да примат терапија, туку тоа ќе можат да го
Македонија

Клиниката за радиотерапија и онкологија функционира непречено во услови на коронавирусот, пациентите да ги почитуваат препораките за заштита

А1он
Универзитетска клиника за радиотерапија и онкологија ги информира пациентите дека установата функционира непречено и во услови на Ковид-19, поради специфичноста на малигните заболувања. Пациентите кои
Македонија

Институтот за радиотерапија и онкологија ќе располага со 30 нови биолошки лекови

А1он
Институтот за радиотерапија и онкологија во Скопје наредниве две години ќе располага со 30 нови биолошки лекови за лекување на пациенти со онколошки заболувања, одобрени
Македонија

На онкологија пуштена во употреба нова лабораторија

А1он
Нa Клинката за радиотерапија и онкологија веќе е пуштена во работа и функционира најсовремена лабораторија за подготовка на хемотерапија во поширокиот регион, во која може