СКЕН

Видео Економија СКЕН

„Скен“: Колку данок ќе плаќаме и за што – најавени даночна реформа и драстични промени

Се најавува нова даночна реформа, планот е да почне в година. Од Владата уверуваат дека целта е правично даночење, а граѓаните стравуваат дека овие реформи
Видео Македонија СКЕН

Скен: Мора да ви платат за изгубено време од одморот – агенциите одговараат по закон за секој пропуст

Сместување во неадекватни соби, превоз што не ги исполнува условите од договоренето, претрпен стрес и уништен одмор. Секогаш кога услугите од патувањето се нецелосно или
Видео Македонија СКЕН

Скен: Како да добиете пари за оштетено возило во странство?

Анита Петровска Рајковиќ
Сообраќајка во странство или оштетен автомобил од непознати – Како да добиете пари за да си го поправите возилото? Искршени стакла, дупнати гуми, изгребана и
Видео Македонија СКЕН

Скен: Кој ќе го лапне „Езеро Треска” ?

Анита Петровска Рајковиќ
Над 20 години скапува езерото Треска. Сите влади најавуваа негово враќање но се остана само пуста желба. Општина Сарај не успеа да најдe инвеститор самa,
Македонија СКЕН

Скен: +40 во Македонија – Луцифер донесе пекол во Европа – се топи асфалтот, беснеат пожари

Европа гори. Во ек е еден од најлошите топлотни бранови досега регистрирани, наречен е Луцифер и буквално ја однесе Европа во пеколот. Повеќе од илјада
Македонија СКЕН

Скен: Владите во ЕУ паѓаат како домина- веќе се лицитира кој е следен што ќе ја загуби власта

Анита Петровска Рајковиќ
Кризата во Европа не e ни блиску до врвот, а веќе има сериозни турбуленции на политичката сцена во Eвропа. Заминуваат довчера моќни лидери, а климава
Видео Македонија СКЕН

„Скен“: Кој лаже? Нашите или странците – 20 години само што не сме влегле во ЕУ!

Анита Петровска Рајковиќ
20 години само што не сме влегле во ЕУ, ни бараа куп отстапки, даваа патокази, протоколи, договори. А реториката на меѓународната заедница 20 години е
Видео СКЕН

Скен : Ќе ѕвечат нуклеарки во Европа – ни тропа ли трета светска војна на врата?

Анита Петровска Рајковиќ
Нема греење, нема гас, нема храна, криза е – но за оружје има пари. Нова студена војна ни тропа на врата. НАТО во Мадрид донесе
Видео Македонија СКЕН

Скен: Пишман Македонија – кажавме НЕ ама водиме тајни преговори со Бугарија

Анита Петровска Рајковиќ
Навидум го одбивме францускиот предлог ама тој се уште е во игра. По нашето „НЕ“ во Брисел сега се спушти топката и се смени реториката.
Видео Македонија СКЕН

Скен: Дволична Европа – сите ги тера на санкции, а таа наголемо купува руски гас и пак ќе мрзне оваа зима

Анита Петровска Рајковиќ
ЗИМАТА ДОАЃА – европските резерви на гас се полупразни. Ниту дволичноста на Европа која сите ги тера на санкции, а таа наголемо купува руски гас,