zeni

Спорт

Кошаркарките во „меурот“ во Рига засилени со Бонер и со Митрашиновиќ

А1он
Женската сениорска репрезентација ги одработи подготовките во Охрид. Од денеска нашите најдобри кошаркарки се во главниот град на Летонија, Рига, каде ќе ги играат наредните
Свет

Жените се поизложени на економските последици од пандемијата, вели ММФ

А1он
Пандемијата со коронавирусот може да го загрози напредокот постигнат од жените во последните три децении во намалувањето на економскиот јаз со мажите, предупреди денеска Меѓународниот
Регион

ВИДЕО: Жени во Хрватска се степаа околу носењето заштитни маски

А1он
Снимка од инцидент во хрватското приморско гратче Цриквеница, која денес се прошири на социјалните мрежи, покажува како три жени се степале пред продавница околу тоа
Свет

УНФПА: Потребна е итна акција за спречување детски бракови и други практики што им штетат на жените и девојчињата

А1он
Милиони девојчиња, секоја година ширум светот се предмет на практики што им штетат физички и емотивно, со целосно знаење и согласност на нивните семејства, пријатели
Македонија

Анализа: Ковид 19 катастрофален за феминизмот, жените се во подредена улога

А1он
Ковид 19 е катастрофален за феминизмот. Целопкупното јакнење на жените за нивно подеднакво вклучување во општествените, економски и политички текови, споделените обврски и улога со
Свет

ОН: Само половината од жените во светот носат одлуки за своето здравје

А1он
Само околу половина од жените во светот можат да донесат сопствена одлука за согласноста на сексуален однос и здравствена заштита, соопштија Обединетите нации, предупредувајќи дека