sken

Видео Македонија СКЕН

ВИДЕО: Ќе го умрат ли Боки 13 во затвор? Во какви услови живеат затворениците во Идризово

Анита Петровска Рајковиќ
Влага, мувла и непријатна миризба во старите делови од установата, 18 затвореници во една просторија, ужасни тоалети од каде се шири лоша миризба, тушевите импровизирани
Видео Македонија СКЕН

ВИДЕО: 20 години нè трујат со жива – ја има во почвата, воздухот, подземните води, а допрва ќе испитуваме каде и колку

Анита Петровска Рајковиќ
Над 30.000 тони екстремно опасен отпад, несоодветно складиран, нè труе повеќе од 20 години. Во темпираната хемиска бомба ОХИС има околу осум тони жива, кои
Видео Македонија СКЕН

Проверете си: „Телеком“ ги зголеми сметките, а рокот од 30 дена да реагирате истекува за некој ден

Анита Петровска Рајковиќ
„Телеком“ од 1 октомври ги зголемува цените на пакетите за интернет и ТВ, известување за ова имало на сметките за последниот месец. Со ситни букви
Видео Македонија СКЕН

ВИДЕО: Трошат наши пари, а за отчет како да им брцаш в џеб – Политичарите сè поарогантни

Анита Петровска Рајковиќ
Секоја година милијарди евра, ваши – наши, пари од граѓаните ги трошат политичарите поставени на чело на институциите. Тоа се пари на граѓаните за кои
Видео Македонија СКЕН

ВИДЕО: Сè повеќе измамени граѓани – „Скен“ ги открива сценаријата што ги користи „Ало, мафијата“

Анита Петровска Рајковиќ
Организираните измами земаат сè поголем замав и минуваат граници. Само годинава во Македонија има над 20 случаи на измамени граѓани преку телефон. Измамниците се и
Видео Македонија СКЕН

ВИДЕО: Цени растат – плати исти, кој се богати додека граѓаните тонат во сиромаштија?

Анита Петровска Рајковиќ
Млеко 80 денари, сирење 500, кашкавал 700, тоалет хартија 300… – во светот веќе 5 месеци се намалува цената на храната, а во Македонија живеачката
Видео Свет СКЕН

ВИДЕО: Путин го крена светот на нозе – НАТО се мобилизира, страв од нуклеарки

Анита Петровска Рајковиќ
Војната во Украина пред ескалација. Светот е на нога и загрижен по најавите на Путин дека е подготвен да употреби и нуклеарно оружје. Зошто сега
Видео Македонија СКЕН

Скен: Кило грозје колку една кеса – Скапо вино, евтино грозје, а трудот на лозарите ЏАБЕ!

Анита Петровска Рајковиќ
Иако помпезно се најавуваше дека оваа година трудот на лозарите ќе се исплати – на терен не е баш така. Лозјето остана да скапува на
Видео Свет СКЕН

Скен: Животот на една кралица – сведок на бурна историја, највлијателна жена во светот

Анита Петровска Рајковиќ
Девојката која не требаше да стане кралица, а го посвети целиот свој живот (70 години) во јавна служба на нејзиниот народ. Секогаш достоинствена, никој никогаш
Видео Македонија СКЕН

Скен: Пијани лекари, погрешни дијагнози, спори судови – има ли одговорност за лекарски грешки?

Анита Петровска Рајковиќ
25-годишното момче од Берово почина од заб, 7-годишниот Агуш од Прилеп остана без рака поради обична скршеница, анестезиолог под дејство на алкохол дошол на работа,