Катица, Јанкулоска, Боки – како познатите затвореници се однесуваат во затворот?

Од:

Во затворот Идризово во овој момент има повеќе од 1200 затвореници, а веќе дотраените и руинирани згради на затворот се предвидени да примат само 800 лица.

Меѓу затворениците се осудени за најтешки кривични дела – убиства, силувања, но има и  многу звучни имиња. Екс министри, политичари и јавни фаци во овој затвор ја издржуваат затворската казна.

Го прашавме директорот на затворот како се однесуваат овие „славни“ затвореници?

Во интервјуто Зоран Јовановски говори и за условите во затворот. Признава дека се уште има затвореници кој спијат по ходниците – пренатрупаноста на затворот е клучен проблем, но не е само тоа.

Што се се случува во Идризово, гледајте во Скен–интервју со директорот на затворот Идризово, Зоран Јовановски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Го убив мажот, ме тепаше – A1он со жените зад решетки

Изнајдовме решение за спречување на дискриминацијата на женските осуденички, која ја констатира КСЗД, изјави Аврамовска Мадиќ

Горан Наумовски

(ВИДЕО) A1он во Идризово: Бегствo од затворот – Тунелот пропадна, но не и обидите

Анита Петровска Рајковиќ

Запален уште еден автомобил на затворски чувар од Идризово

А1он

Човек во затвор во Атланта жив изеден од бубачки

Горан Наумовски

Силувач излезе од затвор за викенд, уплати ливче и освои осум милиони евра