idrizovo

Македонија

Затвореници во „Идризово“ спијат на под со бубашваби, но и по 16 лица на осум кревети

Кристијан Ландов
Затворениците во скоро сите затвори во Македонија се жртви на нехуман и деградирачки третман. Ова е заклучокот на Народниот правобранител. Во затворот Идризово, затвореници спијат
Македонија

Затвореници од „Идризово“ сакале да прават бунт, со сечило раниле чувар

А1он
Повеќе осуденици од затворот „Идризово“ вчеравечер се побуниле против претресот во една од собите во амбулантното одделение, по што, вооружени со палки и сечила, сакале
Македонија

Двајца затвореници го силувале „цимерот“ во ќелија во „Идризово“

А1он
Затвореник од Велес пријавил во полиција дека бил силуван од негов „цимер“ во ќелијата во затворот „Идризово“ пред околу две недели, а на насилникот во
Македонија

Затвореник од Идризово по телефон се претставувал како газда и измамил вистински газди да му пуштат пари

А1он
Измамник од Скопје, кој е на издржување затворска казна во затворот Идризово, преку мобилен телефон на повеќе управители на фирми им се претставувал како и
Македонија

Приведен бегалец од затвор кој се барал со потерница за издржување казна од 10 години

А1он
Полицијата привела бегалец од затвор, кој се барал со потерница за издржување казна од 10 години. „Денеска полицијата на улицата Востаничка во Скопје го приведе
Македонија

Јанкулоска спроведeна во затворот Идризово, нема да има контакт со сите затвореници

Кристијан Ландов
Ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска од нејзиниот дом е спроведена во затворот Идризиво, потврдуваат за „А1он“ од МВР. Таа таму ќе треба да ја
Македонија

Се обеси 39-годишен затвореник во Идризово

Затворениците и дежурниот командир денеска околу пладне во затворското крило „Амбуланта“, во затворот во Идризово го пронашле безживотното тело на 39 годишниот затвореник И.С од
Македонија

Осумнаесет затвореници од „Идризово“ во изолација, меѓу нив и Сеад Кочан

Кристијан Ландов
Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик кој се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски вели дека целото крило во
Македонија

Во Идризово изградена најголемата судница во земјава

А1он
Со поддршка на Европската Унија во рамките на ИПА акциската програма “Поддршка на Секторот Правда“, изградена е најголемата судница во државата во склоп на Затворот