krizna sostojba

Економија

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби поради недостиг на електрична и топлинска енергија

А1он
Пратениците денеска изгласаа продолжување на кризните состојби поради недостиг на електрична и топлинска енергија. Продложувањето на кризната состојба е поради недостиг на електрична енергија на
Економија

Од август кризна состојба во енергетскиот сектор за да се обезбедат средства за грејната сезона

Орце Костов
Министерството за економија планира во август да прогласи кризна состојба во енергетскиот сектор и да ја стави во функција комисијата за енергетска криза со цел
Македонија

Владата бара кризната енергетска состојба да трае до јуни идната година

А1он
Владата ќе достави до Собранието на Република Северна Македонија Предлог-одлука за продолжување на рокот за постоење кризна состојба во снабдувањето со електрична енергија во наредните
Македонија

Владата прогласи кризна состојба поради пожарите

А1он
Владата на денешната 95-та седница прогласи кризна состојба во траење од 30 дена заради зголемената појава на пожари и спречување на нивно ширење. Како што
Македонија

Од Владата се бара да прогласи кризна состојба

А1он
Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов пишува дека Групата за процена попладнево одржала седница на која поради зголемениот обем на пожарите, зголемениот ризик за граѓаните и
Македонија

Кризната состојба продолжува до крајот на годинава, опозицијата гласаше против

А1он
Собранието попладнево изгласа да се продолжи за шест месеци рокот за постоење кризна состојба на територијата на државата, заради заштита на здравјето на населението и
Македонија

Одлуката за продолжување на кризната состојба до крајот на годината помина на собраниска комисија

А1он
Собраниската Комисија за одбрана и безбедност денеска ја одржа 17-та седница на која беше донесена одлука за продолжување на кризната состојба во земјава. Практично, Комисијата
Македонија

Групата за процена предлага продолжување на кризната состојба

А1он
Владината Група за процена денеска едногласно реши да предложи од Управувачкиот комитет за координација во Системот за управување со кризи, Владата да достави предлог до
Македонија

Собранието прогласи кризна состојба на дел од територијата на државата

А1он
Собранието попладнево донесе неколку предлог-одлуки и еден дополнет предлог закон, кој се однесува на четвртиот пакет економски мерки, во рамки на 39-тата седница. На почеток,
Македонија

Кризна состојба на границите поради ризик од заразени мигранти, се вклучува и АРМ

А1он
Владата на Република Северна Македонија на денешната 61-ва седница ги разгледа и усвои Записникот од седницата на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот