kpd idrizovo

Македонија

Преку алтернативни мерки до растеретување на затворскиот систем

А1он
Поголемата примена на алтернативните мерки е во фокусот на тркалезната маса што се одржува денеска во Скопје во организација на Управата за извршување на санкции
Македонија

Командири му платиле по 2.000 евра на затвореник кој ги измамил ветувајќи им унапредување: Вонреден надзор во Идризово

Орце Костов
Управата за извршување на санкции изврши вонреден наздор во КПД Идризово со цел да се проверат наводите на осудените лица Тони Денковски и Јанко Јаневски
Македонија

Условите во затворите се нечовечки, итно е потребна аменстија – Лога по посетата на „Идризово“

А1он
Мизерни, катастрофални и супстандардни услови за издржување на затворските казни. Пренатрупаност, затвореници спијат на под, нема соодветна здравствена заштита, нема соодветни санитарии, искршени кревети, мувлосани
Македонија

Кривична пријава за затворскиот полицаец кој пушти да избега осуденик од Идризово

А1он
МВР поднесе кривична пријава против 45-годишниот вработен во затворската полиција kој му озвоможи на затвореник да побегне од Идризово. – Имено, И.П. во својство на
Македонија

Жените кои издржуваат казна затвор ќе ги имаат истите права и поволности како и мажите

А1он
Жените кои издржуваат казна затвор ќе ги имаат истите права и поволности како и мажите, соопштуваат од Министерството за правда, откако министерот Кренар Лога ги
Македонија

Шпенд Тахири е сменет затоа што е од Алтернатива, МВР се кити со туѓи перја за тунелот во Идризово тврдат од неговата партија

А1он
„Вчерашната акција во затворот во Идризово, што резултираше со откривање тунел кој бил ископан за бегство на затворениците, е резултат на ангажманот на директорот на
Македонија

27-годишен затвореник почина во „Идризово“

А1он
27-годишен велешенец починал во затворот „Идризово“ каде што отслужувалт казна информира Министерството за внатрешни работи. Лекар од Итната медицинска помош констатирал смрт, а на телто
Македонија

Затвореник од „Идризово“ починал на Клиниката за токсикологија

А1он
51-годишен велешанец кој издржувал затворска казна во КПД „Идризово“ починал вчера рано утрото на Клиниката за токикологија информира Министерството за внатрешни работи. На Клиниката бил
Македонија

Прекршени протоколи при спрoведувањето на избеганиот Мемети: Не бил известен директорот, затворски полицаец не носел оружје

А1он
Серија пропусти утврдила Управата за извршување на санкциите на 13.01.2023 при вонредениот надзор во КПД Идризово со цел да се утврдат сите околности кои довеле