nafta

Свет

САД предлагаат ЕУ да воведе царини за испораките на нафта од Русија

А1он
Претставници на американското Министерство за финансии изјавија дека на состанокот на министрите за финансии на Г7 што почнува утре во Бон ќе предложат земјите од
Регион

Активисти на Гринпис блокираа влез на грчки танкер со руска нафта во пристаниште на југот од Англија

А1он
Активисти на Гринпис го блокираа влезот за грчки танкер во пристаниште на југот на Англија поради товарот со руско гориво, соопштија денеска организацијата. Гринпис соопшти
Свет

Стравот од рецесија ја намали цената на нафтата под 107 долари

А1он
Цените на нафтата денеска паднаа под 107 долари на меѓународните пазари, откако стравувањата од рецесија ги надминаа грижите за снабдување и геополитичките тензии во Европа.
Свет

Германија ќе ги преземе клучните компании во случај на ненадеен прекин на рускиот гас, тврдат информирани извори

А1он
Германските власти „тивко“ се подготвуваат за каков било ненадеен прекин на испораките на руски гас со итен пакет кој може да вклучи преземање контрола врз
Економија

Руското производство на нафта со остар пад, експерти предвидуваат лоши сценарија

А1он
Производството на нафта во Русија бележи остар пад. Во март, производството е намалено за половина милион барели дневно, а до крајот на април, вкупното намалување
Свет

Загриженоста за снабдувањето ја зголеми цената на нафтата на 112 долари за барел

А1он
Цените на нафтата денеска скокнаа на 112 долари за барел поради загриженоста за снабдувањето, откако ЕУ ги соопшти новите пакет санкции кон Русија, вклучувајќи го
Свет

Европската унија до крајот на годината може да воведе забрана за увоз на руска нафта

А1он
До крајот на годината ЕУ најверојатно ќе воведе постепено забрана за увоз на руска нафта како дел од новата рунда санкции против Русија поради нејзината