nafta

Економија

Нов скок на цената на нафтените деривати

А1он
Нафтените деривати од полноќ поскапуваат од два до два ипол денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 поскапуваат за два
Свет

ОПЕК очекуваат опоравување на побарувачката за нафта и покрај ширењето на делта сојот

А1он
Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) денескапотврди дека очекува силно закрепнување на побарувачката на нафта оваа година и покрај ширењето на сојот Делта од
Економија

Нафтата поскапе на 76 долари за барел, се очекува да се намалат светските резерви

А1он
Цените на нафтата денеска се зголемија на меѓународните пазари на 76 американски долари, поддржани од тесните залихи и очекувањата за намалување на резерви во САД
Економија

ИЕА: Нафтата нема да поскапува долго и драматично

А1он
Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) денеска соопшти дека цените на „црното злато“ веројатно нема да растат драматично и континуирано, и покрај очекувањата дека кампањите за