sverc

Регион

Коњевиќ тврди дека во Црна Гора се уништуваат само десет отсто од запленетите цигари, а остатокот се шверцува

А1он
Министерот за одбрана на Црна Гора, Рашко Коњевиќ денеска изјави дека постојат индиции дека во „медиумските перформанси“ за уништување на цигарите, организирани од премиерот Дритан
Македонија

Албанската полиција разби македонско-косовска група шверцери: Краделе скапи возила и ги продавале во Албанија

А1он
Албанската полиција разби организирана македонско-косовска група чии членови краделе скапи возила во западно европските земји и ги продавале во Албанија. Во акцијата насловена „луксуз” запленети
Регион

Во Драч запленети над две илјади тони нафта прошверцувана од Либија

А1он
Во најголемото албанско пристаниште Драч запленет е танкер кој превезувал 2.275 тони нафта од Либија во Албанија. – Кодираната операција „Ринг“ беше финализирана по неколкумесечна
Македонија

Во македонски автобус запленети 13,3 килограми злато и 30.000 евра

А1он
Денес при вршење на детална царинска контрола на автобус на влез во државата, мобилните тимови од Одделението за оперативни работи од Царинската управа на граничниот
Македонија

Запленети во Косово 800 килограми тутун шверцуван од Македонија

А1он
Полицијата на Косово запрела денеска во селото Долно Рамјане кај Витина, во близина на границата со Северна Македонија, возило комби со локални регистарски таблички, во
Регион

Разбиен синџир за шверц на фалсификувани цигари меѓу Словенија и Франција

А1он
Француските судски власти од Бордо соопштија дека го разбиле синџирот на производство на фалсификувани цигари, произведени во Словенија и продавани во Франција, а станува збор
Македонија

Спречен обид за криумчарење поголема количина лекови од државава кон Косово

А1он
Полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Рогачево при Регионалниот Центар Север завчера во 19:50 часот спречиле обид за криумчарење на поголема количина разновидни
Регион

Турската полиција заплени 1,5 тони марихуана, прошверцувана со чамец од Албанија

А1он
Обновена е старата рута за шверц на дрога со гумени чамци од Албанија во Турција. Во провинцијата Мугла во Турција се запленети 1,5 тони марихуана,
Македонија

Спречен шверц на 38 килограми канабис од албанска на македонска територија

А1он
Албанската полиција заплени 38 килограми канабис, што од Подградец, Република Албанија преку водите на Охридско Езеро требало да бидат прошверувани во Северна Македонија. Акцијата следувала