sverc

Македонија

Мобилен тим на Царинската управа спречи шверц на 3.590 таблети „трамадол“

А1он
Мобилен тим на Царинската управа спречил шверц на 3.590 таблети „трамадол“ откриени во личен багаж на еден патник при контрола на автобус на граничен премин
Македонија

Спречен шверц на стоматолошка опрема, цигари, икони и зачини

А1он
Спречени обиди за криумчарење на икони, цигари, стоматолошка опрема, 100 тегли маџун и 5 килограми зачин шафран чија цена е 1.500 евра од килограм, што
Македонија

Спречен шверц на месо опасно за здравјето – Камион на грчка фирма носел четири тони месо од дивеч во Македонија

Мобилен тим на Секторот на контрола и истраги спречи шверц на 4,4 тона месо од дивеч ризичен по здравјето на граѓаните, што возач на камион
Македонија

Спречен обид за шверц на 50 тони дизел гориво декларирано како базно масло

А1он
Царинските службеници на Ќафасан спречија обид за шверц на 50 тони дизел гориво декларирано како базно масло, а кое било транспортирано во две товарни моторни
Македонија

Спречен шверц на брендирани часовници: Возачот рекол дека се лекови за болно дете

Орце Костов
Дваесет часовници во вредност од 178.050 денари со потпис на познати модни брендови се запленети од страна на царинските службеници по извршена контрола на автомобил
Македонија

Македонец сакал да однесе во Америка стари монети вредни 2 милиони денари – фатен е на аеродром

А1он
Македонец кој требало да патува во Америка бил уапсен на аеродромот во Скопје. При редовна царинска контрола во неговиот куфер биле пронајдени ретки стари монети
Македонија

Царинска управа: Спречена шверц на фреон на преминот „Богородица“

А1он
Царински службеници на граничниот премин Богородица спречија недозволено внесување на фреон во боци за еднократна употреба, што се забранети за увоз. „Боците се откриени на
Македонија

Гевгеличанец се обиде да шверцува голема количина цигари без документација

А1он
Денеска на граничниот премин „Богородица“, при контрола на патничко возило „опел вектра” управувано од Н.М. од Гевгелија, полициски службеници пронашле и одзеле 272 штеки различни