carina

Македонија

Запленети 5 килограми златен накит на граничниот премин Блаце

А1он
Во текот на вчерашниот ден на граничен премин Блаце, во патничко моторно возило пријавено за излез од државата, мобилните тимови од Одделението за оперативни работи
Македонија

Притвор за полицајците и цариниците кои беа уапсени за шверц на дрога

А1он
Притвор во траење од 30 дена им е одреден на осомничените полицајци и цариници кои беа уапсени за шверц на дрога. „Постапувајќи по предлог на
Економија

Со измени на Законот за Царинската тарифа до поголема конкурентност на економијата

А1он
Поголема конкурентност на домашните компании, зголемување на извозот, зголемено ангажирање на работна сила, отворање на нови работни места, вклучување на глобални синџири за создавање на
Економија

Владата предлага намалување на царините за суровини и репроматеријали за домашната индустрија

А1он
Владата на денешната 127-ма редовна седница, со која претседаваше првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби ги утврди измените
Македонија

Царина: Обвинителството за организиран криминал и корупција ја води истрагата за запленетa стока на скопскиот аеродром

А1он
Царинската управа информира дека истрагата за запленетa стока на скопскиот аеродром ја води и е под непосредна контрола и надзор на Основното јавно обвинителство за
Македонија

Суспендирани цариници бидејќи дозволиле излез на автобусот од „Беса транс“, без да го евидентираат

А1он
Возилото на „Беса транс“ кое било без лиценца, поминувало на четири гранични премини низ државава во период од една година. Ова го констатираше Царинската управа,
Македонија

Царината заплени 860 килограми режан тутун

А1он
Одделението за истраги – Сектор за контрола и истраги при Царинската управа, Одделот за криминалистичка полиција при МВР и Пазарната инспекција, спровеле заедничка акција против
Македонија

Министерот Спасовски од директорката на Царина побарал повеќе царински службеници на граничните премини

А1он
Денеска во министерството за внатрешни работи, министерот Оливер Спасовски и директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски остварија работна средба со директорката Славица Кутиров
Македонија

Богоев не открива дали ќе биде новиот директор на Царина, но потврди дека се разговарало во партијата

А1он
Градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев денеска не сакаше да открие дали ќе биде новиот директор на Царинската управа, иако, како што изјави, за ваква опција