carina

Македонија

(ВИДЕО) Царината одзеде минибус во кој е откриен бункер за криење стока

А1он
Специјални бункери во вентилациониот систем на минибус со албански регистарски таблички направени со цел криење стока се откриени по контрола на возилото во кое се
Македонија

(ВИДЕО) Кучињата „инспектори“ од Царина – преку ден трагачи на дрога и пари, навечер членови на семејството

А1он
Марихуана, кокаин, хероин, екстази, амфетамини, евра, долари, фунти, оружје се само дел од работите кои петте ангажирани кучиња во К9 единицата при Царинската управа можат
Македонија

Богоев заплени 300 филери за усни на преминот Деве Баир

Орце Костов
На граничниот премин Деве Баир царинските службеници спречија обид за криумчарење на 300 парчиња филери REVOLAX, во вредност од 9.000 евра. „Лицето, инаку косовски државјанин
Македонија

На преминот „Меџитлија“: Мајка сакала да ја шверцува својата 23-годишна ќерка во багажник

А1он
Царински службеници на граничниот премин Меџитлија спречија обид за нелегално пренесување на непријавено лице во државава, откако мајка од Јужноафриканска Република се обидела да ја
Македонија

Царина заплени 92 милиони долари вредни обврзници – ги шверцувал патник од Турција

Анита Петровска Рајковиќ
Царинската управа заплени обврзници со вредност 92 милиони долари. Директорот на Царинската управа, Стефан Богоев објави дека заплената се случила на 28 јули, а станува
Македонија

Гостиварец сакал да изнесе 100.000 евра преку Богородица: Цариниците му осативле 2.000

А1он
Инспектори од мобилните тимови при Царинската управа, на граничниот премин Богородица запленија 98.000 евра од македонски државјанин кој се обидел нелегално да ги изнесе од
Македонија

Патник на скопскиот аеродром се обидел да пренесе 100.000 евра во џебови: Царина му заплени 90.000 евра

Орце Костов
Царинските службеници од царинската испостава Аеродром спречија обид за нелегално изнесување на девизи и запленија 90.000 евра по извршена контрола на патникот Х.А. кој патувал
Економија

Директорот на Царинската управа Стефан Богоев оствари средба со претставници на синдикати

А1он
Директорот на Царинската управа, Стефан Богоев денеска одржа средба со претставници на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженија на граѓани (УПОЗ) и