carina

Македонија

Богоев не открива дали ќе биде новиот директор на Царина, но потврди дека се разговарало во партијата

А1он
Градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев денеска не сакаше да открие дали ќе биде новиот директор на Царинската управа, иако, како што изјави, за ваква опција
Македонија

Гостиварец на Табановце се обидел да прошверцува 1.000 антиген тестови на Ковид-19

А1он
При контрола на автобус пријавен за влез на ГП Табановце, царинските инспектори од Одделението за оперативни работи привремено задржаа 1000 парчиња антиген тестови за Ковид
Македонија

Славица Котиров го презема директорското место во Царина од Горан Сугарески

А1он
Владата на 93. седница ја прифати одлуката на Комисијата за именување, Горан Сугарески да го разреши од должноста в.д. директор на Царинска управа. Како што
Македонија

Српските цариници запленија 148.000 евра кои преку граница се обидел да ги пренесе 72-годишен Македонец

А1он
На 72-годишен македонски државјанин на граничниот премин Прешево-Табановце трајно му се одземени 148.000 евра, што српските цариниците ги пронајдоа во автомобилот „Мерцедес“ со германски таблички
Економија

Намалени казни за царинските прекршоци со измените на Царинскиот законик

А1он
Со донесување на новиот Закон за прекршоците („Службен весник на РСМ“ бр.96/19) се наметна потреба од измени на прекршочните одредби на Царинскиот закон, кои се
Економија

Царинската управа одбележува 29 години од постоењето

А1он
Царинската управа денеска одбележува 29 години од постоењето како самостојна државна институција. Директорот на Царинската управа Горан Сугарески во видео обраќање оцени дека и покрај
Македонија

МНР: Царинската управа одговори за случајот со книгите од Бугарија и со тоа е одговорено на сите прашања

А1он
Министерството за надворешни работи денеска соопшти дека дипломатската коресподенција со официјална Софија се одвива редовно и без никакви препреки. Бугарската Амбасада во Скопје испратила протестна
Македонија

Реакција на Царинa за бугарските книги: Беше приложен неважечки договор за подарок

А1он
Во врска со пратката од над 1000 книги (920 нови и 250 стари) задржани на границата, каде како примач на донацијата се јавува Културно информативниот
Македонија

Запленети 146.278 килограми тутун без платена акциза, Буџетот оштетен за над 4,7 милиони евра

А1он
Царинската управа заплени 146.278 килограми увезен необработен тутун, пуштен незаконски во промет, без платена акциза во износ од 281.585.150 денари. Како што соопшти денеска директорот