lekovi

Македонија

Царинска управа: Спречен влез на 1,7 тони лекови штетни по здравјето на граѓаните

А1он
Царински службеници на влез на Меѓународен Аеродром Скопје спречија влез на 1,7 тони медикаменти, Силденафил Цитат Упс и Сибутрамин, коишто се штетни по здравјето на
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо нови лекови на позитивна листа, Владата во заминување, на големо краде преку јавните набавки

А1он
Наместо нова позитивна листа, на големо се спроведуваат јавни набавки со вртоглаво високи износи за помалку лекови. Или власта во заминување и во овој меѓупериод
Македонија

Меџити: Двоцифрен број нови лекови на позитивна листа многу брзо

А1он
Двоцифрен број на нови лекови на позитивна листа многу брзо, најави денеска министерот за здравство Фатмир Меџити, одговарајќи на прашања, по брифингот со новинари. Министерот
Македонија

Пановски: Фирма која лаже граѓани за здравје треба да се затвори

Анита Петровска Рајковиќ
Не само да се казни, треба да се затвори, ова е рекција на др Пановски, чие име и лик беа злоупотребени при рекламирање и продажба
Македонија

ОЈО: Да се изберат тројца онколошки пациенти кои ќе имат увид во целата постапка

А1он
По барањето на неформалната организација „Протест против убиството на Онкологија“, обвинителството да излезе со детали за текот на истрагата во рок од една недела, од
Македонија

Нов протест со шест барања и ултиматум за скандалот на Онкологија

А1он
Неформалната организација „Протест против убиството на Онкологија“ денеска во 18 часот организира нов протест за кражбата на лекови на Клиниката за онкологија. Во најавата, наведуваат
Економија

Прераспределба на Буџет: За повисоки плати на функционери 11,7 милиони евра, а за книги и лекови само 2,8 милиони

Орце Костов
Зголемување на ставката плати во јавниот сектор за 4,25 милијарди денари, дополнителни 3,5 милијарди денари за раст на пензиите, дополнителни 800 милиони денари за земјоделски
Македонија

Сестрата која во февруари по вторпат беше фатена како краде лекови на Онкологија, добила отказ во мај

Орце Костов
Медицинската сестра од Клиниката за онкологија и радиотерапија, која на 28 февруари годинава беше фатена по вторат како краде лекови добила отказ на 23 мај.
Македонија

Пензионерка до Меџити: Ние со еден бубрег кога ќе добиеме ленти за мерење шеќер, пензијата од 12.500 не стигнува за нашите лекови

Орце Костов
Пензионерка од Скопје лично го праша министерот за здравство Фатмир Меџити при неговата посета на поликлиниката „Јане Сандански“ кога дијабетичарите ќе ги добијат лентите за
Македонија

Над 1000 рецепти за хронична терапија препишани за еден ден

А1он
Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити денеска ја посети поликлиниката Јане Сандански во Скопје, каде разговараше со дел од матичните лекари и пациенти во врска