lekovi

Регион

Пленковиќ тврди дека во Хрватска нема да недостигаат лекови

А1он
Хрватските веледрогерии денеска ја прекинаа испораката на лекови во повеќе од 80 проценти од болниците, а премиерот Андреј Пленковиќ тврди дека нема недостиг и оти
Регион

Уапсен директор во Србија, лечел луѓе со лекови за животни

А1он
Директорот на српскиот Завод за сместување на возрасни лица „Мали пчелички“ е уапсен под сомнение дека користел забранети супстанци за лечење на штитениците на домот
Македонија

Воведена нова иновативна терапија за лицата со хемофилија за значително подобрување на квалитетот на живот

А1он
Од почетокот на годинава за лицата со хемофилија е воведена иновативна биолошка терапија, која се администрира поткожно, еднаш неделно во домашни услови од самите лица,
Македонија

Лекови без хартиен рецепт ќе има и во наредните шест месеци

А1он
Владата на денешната седница ја дополнила Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствено осигурување за време на вонредна состојба. Со новото дополнување,
Македонија

Електронски рецепти за хронично болните, нема потреба да се оди на лекар

Мери Јордановска
Директорот на Фондот за здравствено осигурување Ден Дончев денеска го претстави новиот таканаречен „електронски рецепт“, со кој хронично болните лица повеќе нема да имаат потреба
Македонија

Лекот „хлорокин“ ставен на листата за укинување на царинската давачка

А1он
Дополнување на Одлуката за укинување на увозната давачка – царинската стапка за потрошен медицински материјал и за лекот „хлорокин“ (chloroquine), донесе Владата на денешната 29-та
Македонија

Фондот за здравство апелира граѓаните да не ги молат матичните лекари да им препишуваат лекови кои не им се потребни

А1он
Фондот за здравствено осигурување упати апел до сите граѓани, а со цел да се спречи ширење и сузбивање на зараза од коронавирусот. Од Фондот апелираат
Свет

Кина бара помош во лекови од ЕУ поради коронавирусот

А1он
Кинескиот премиер Ли Кечијанг денеска разговараше со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и побара помош во лекови поради коронавирусот. Тој изрази надеж
Македонија

Институтот за радиотерапија и онкологија ќе располага со 30 нови биолошки лекови

А1он
Институтот за радиотерапија и онкологија во Скопје наредниве две години ќе располага со 30 нови биолошки лекови за лекување на пациенти со онколошки заболувања, одобрени